Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2018, 16:43

Srbsko na parížskych oslavách vojny ponížili, píše Politika

  • V katedrále Notre-Dame umiestnili organizátori kosovskú vlajku a kosovský prezident Hasim Thaçi sedel na čestnej tribúne.
  • Orezident Srbska Aleksandar Vučić sa musel uspokojiť s miestom v rohu.
Srbsko na parížskych oslavách vojny ponížili, píše Politika
Zdroj: Reuters

Na nedeľných parížskych oslavách konca prvej svetovej vojny Srbsko ponížili, píše na svojom webe v komentári srbský provládny denník Politika.

V katedrále Notre-Dame umiestnili organizátori kosovskú vlajku a zatiaľ čo kosovský prezident Hasim Thaçi sedel na čestnej tribúne hneď nad nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a ruským prezidentom Vladimirom Putinom, prezident Srbska Aleksandar Vučić sa musel uspokojiť s miestom v rohu.

Thaçi pritom nebol v Paríži jediným zástupcom krajiny, ktorá v čase, keď zúrila prvá svetová vojna, ešte ani neexistovala, poznamenáva denník.

Naproti tomu Srbsko vo vojne zohralo dôležitú úlohu ako francúzsky spojenec. Padlo v nej podľa odhadov 1,1 až 1,3 milióna obyvateľov vtedajšieho balkánskeho kráľovstva a krajina prišla o 62 percent svojej mužskej populácie, pripomína Politika.

Denník v článku Paríž už nie je Mestom svetla poznamenáva, že belehradský pamätník francúzskym vojakom by mal byť na nejaký čas potiahnutý čiernym závojom.

Na podstavci sochy v parku Kalemegdan vztýčenej na pamiatku Francúzov, ktorí v Srbsku padli počas prvej svetovej vojny pri boji proti Habsburgovcom, je v preklade vytesaný nápis: Milujeme Francúzsko tak, ako ono milovalo nás.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.