Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.11.2018, 08:31

Mohutný požiar pustoší sever Kalifornie. Hlásia vyše 40 obetí

Požiare, ktorých šírenie napomáha silný vietor, už celkovo vyhnali z domovov približne 250-tisíc obyvateľov Kalifornie

Mohutný požiar pustoší sever Kalifornie. Hlásia vyše 40 obetí
Zdroj: Reuters

Najmenej 42 životov si vyžiadal mohutný lesný požiar, ktorý už niekoľko dní pustoší sever Kalifornie. Čo do počtu obetí ide o najhorší lesný požiar v dejinách tohto amerického štátu, informovala v utorok agentúra AFP.

42 obetí

S plameňmi, ktoré sa šíria na úpätí pohoria Sierra Nevada severne od mesta Sacramento, už päť dní bojujú tisíce požiarnikov. Členovia pátracích tímov našli v pondelok telesné pozostatky ďalších 13 ľudí, čím celkový počet obetí stúpol na 42.

Požiar známy pod označením Camp Fire (táborák) zničil od 8. novembra už približne 6 500 domov v meste Paradise, ktoré bolo z veľkej časti premenené na zhorenisko.

Kalifornským hasičom prišli na pomoc aj kolegovia z iných ďalších štátov vrátane Washingtonu či Texasu. V oblasti momentálne zasahuje viac ako 5 100 hasičov, ktorí sa snažia zabrániť ďalšiemu šíreniu plameňov. Zatiaľ sa ich podarilo lokalizovať len na približne 25 percent.

Obhorené pozostatky obetí pomáhajú antropológovia, ktorí majú k dispozícii DNA laboratória.

Požiare vyháňajú ľudí z domovov

Veľký lesný požiar (Woolsey Fire) sužuje aj juh Kalifornie v blízkosti mesta Malibu, kde býva množstvo hollywoodskych celebrít. O život tam prišli už minimálne dvaja ľudia. Požiar pri Malibu je podobne rozsiahly ako ten na severe, ale nie je zďaleka taký deštruktívny.

Požiare, ktorých šíreniu napomáha silný vietor, už celkovo vyhnali z domovov približne 250-tisíc obyvateľov Kalifornie. Zranenia dovedna utrpelo už najmenej šesť hasičov.

Prezident USA Donald Trump vyhlásil Kaliforniu za štát zasiahnutý veľkou prírodnou katastrofou a nariadil uvoľnenie federálnej pomoci pre najviac postihnuté okresy Butte, Los Angeles a Ventura.

Podľa agentúry AFP by Camp Fire mohol byť vôbec najtragickejším požiarom v USA za posledné storočie. Obrovský požiar Cloquet Fire, ktorý v roku 1918 zničil sever štátu Minnesota, si vyžiadal tisíc ľudských životov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.