Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.11.2018, 07:09

Počet obetí požiaru v Kalifornii rastie. Za jeho vypuknutie obviňujú energetickú firmu

Pacific Gas & Electric sa podľa miestnych obyvateľov nestaral o iskriace elektrické vedenia.

Počet obetí požiaru v Kalifornii rastie. Za jeho vypuknutie obviňujú energetickú firmu
Zdroj: Reuters

Už najmenej 48 obetí na životoch si vyžiadal mohutný lesný požiar, ktorý sa rozšíril na severe Kalifornie. Ide tak o lesný požiar s najtragickejšou bilanciou v dejinách tohto amerického štátu, informovala v utorok (miestneho času) tlačová agentúra AP.

Kalifornské úrady hlásili nárast o ďalších šesť obetí po tom, ako zintenzívnili pátranie po osobách zasypaných pod troskami v zničenom meste Paradise. Mnohí priatelia a príbuzní obyvateľov zasiahnutého územia vyhlasujú, že od nich nedostali žiadne správy.

Proti plameňom, ktoré sa šíria na úpätí pohoria Sierra Nevada severne od mesta Sacramento, stále bojuje vyše 5-tisíc hasičov. Požiar vypukol 8. novembra, odkedy rozloha vypálených plôch dosiahla 505 štvorcových kilometrov. Zničených bolo približne 7700 obydlí a 52-tisíc ľudí muselo utiecť do bezpečia.

Poškodení obyvatelia podali v utorok žalobu na oblastný energetický podnik Pacific Gas & Electric, ktorý podľa nich spôsobil tento požiar tým, že sa nestaral o iskriace elektrické vedenia.

Celkove zahynulo v Kalifornii za posledný týždeň v dôsledku lesných požiarov 50 ľudí. Kalifornským hasičom prišli na pomoc aj kolegovia z iných ďalších štátov vrátane Washingtonu či Texasu.

Americký prezident Donald Trump vyhlásil Kaliforniu za štát zasiahnutý veľkou prírodnou katastrofou a nariadil uvoľnenie federálnej pomoci pre najviac postihnuté okresy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.