Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.11.2018, 22:20

Francúzsko nie je vazalom USA, odkázal Macron Trumpovi

  • Francúzsko a Spojené štáty sú dávnymi spojencami, ktorí by sa voči sebe mali správať s rešpektom.
  • To odkázal dnes do Washingtonu francúzsky prezident Emmanuel Macron v reakcii na tvrdú kritiku od Donalda Trumpa.
Francúzsko nie je vazalom USA, odkázal Macron Trumpovi
Zdroj: Reuters

Šéf Bieleho domu v utorok na twitteri napísal, že Macron nie je vo Francúzsku obľúbený, francúzska obchodná politika je zlá a každý desiaty Francúz je nezamestnaný. 

"Francúzsko je americký spojenec, nie vazal," upozornil dnes Macron.

Verejná polemika, neobvyklá medzi štátnikmi svetových mocností, prepukla po vyhlásení francúzskeho prezidenta z minulého týždňa, že Európa by mala mať armádu, ktorá by ju dokázala ubrániť pred Čínou a Ruskom, ale aj pred Spojenými štátmi. Trump tieto slová označil za veľmi urážlivé.

Macron sa nechce púšťať do debaty na Twitteri

Napriek tomu, že pri víkendovom osobnom stretnutí Trumpa s Macronom v Paríži sa potom údajne vec vysvetlila, americký prezident svojmu francúzskemu partnerovi slová o európskej armáde po návrate do USA znovu pripomenul.

"Za prvej a druhej svetovej vojny bolo (útočníkom) Nemecko - aké to malo dôsledky pre Francúzsko? V Paríži sa začali učiť po nemecky, predtým než prišli USA," napísal Trump na Twitteri.

Macron dnes v rozhovore pre televíziu TF1 konštatoval, že Trumpovo nekompromisné vyhlásenie malo najskôr urobiť dojem na Američanov. "Myslím si, že robí politiku na domácom poli, tak nech ju robí. Do debaty s prezidentom USA na Twitteri sa púšťať nebudem," povedal.

Spojenec neznamená vazal

"Spojené štáty sú náš historický spojenec a budú ním ďalej. Je to spojenec, s ktorým ideme do všetkých rizík, s ktorým podstupujeme tie najzložitejšie operácie. Ale byť spojenec neznamená byť vazalský štát," vyhlásil Macron.

"V každom okamihu našich dejín sme boli spojencami, sme aj teraz spojenci a medzi spojencami je povinnosťou rešpekt," pokračoval francúzsky prezident s odkazom na francúzsku podporu americkej nezávislosti a na podiel Američanov na oslobodzovaní Európy za oboch svetových vojen.

"Nemyslím, že by odo mňa Francúzi očakávali, že budem odpovedať na tweety namiesto toho, aby som sa postaral o pokračovanie dôležitej histórie," zdôraznil Macron.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.