Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.11.2018, 10:12 Aktualizované dňa 15.11.2018 o 11:38

Na Mayovú sa to valí. Jej kabinet opustili pre dohodu o brexite už dvaja ministri

Regulačné opatrenia pre Severné Írsko považuje Raab za ohrozenie územnej celistvosti Spojeného kráľovstva.

Na Mayovú sa to valí. Jej kabinet opustili pre dohodu o brexite už dvaja ministri
Zdroj: Reuters

Kvôli nesúhlasu s návrhom brexitovej dohody, ktorý v stredu podporil kabinet premiérky Theresy Mayovej, dnes z britskej vlády odstúpili minister pre odchod z Európskej únie Dominic Raab a ministerka práce Esther McVeyová. Rezignáciu oznámil tiež štátny tajomník pre Severné Írsko Shailesh Vara.

"Dnes som rezignoval na post ministra pre brexit. Nemôžem s pokojným svedomím podporiť podmienky navrhované v našej dohode s EÚ," napísal Raab na twitteri, kde zároveň priložil kópiu rezignačního listu adresovaného Mayovia.

Raabove rozhodnutie podľa agentúry Reuters ocenila malá severoírska Demokratická unionistická strana (DUP), o ktorej podporu sa menšinová vláda konzervatívcov premiérky Mayovej v parlamente opiera.

V liste Raab vysvetľuje dôvody svojho kroku. "S poľutovaním oznamujem, že po včerajšom (stredajšom) kabinetnom zasadaní musím rezignovať," píše Raab premiérke. Uznáva síce, že chápe, prečo sa Mayová rozhodla obhajovať podobu dohody, s ktorou vláda v stredu súhlasila, sám ju však podporiť nemôže.

"A to z dvoch dôvodov. Po prvé, som presvedčený, že regulačné opatrenia navrhované pre Severné Írsko predstavujú veľmi reálnu hrozbu pre celistvosť Spojeného kráľovstva," tvrdí Raab.

Ako druhý dôvod spomenul nesúhlas s poistkou, ktorá by v prípade neexistencie dohody o podobe budúcich vzťahov po uplynutí prechodného obdobia začala platiť, aby medzi Severným Írskom a unijným Írskom nevznikla žiadna tvrdá hranica. Raab kritizoval, že právo veta v tomto prípade má mať EÚ.

McVeyová v rezignačnom liste napísala, že uskutočnenie brexitu je vecou dôvery a záležitosťou pre budúcnosť a celistvosť Británie. "Dohoda, ktorú ste včera (v stredu) predložila kabinetu, nerešpektuje výsledky referenda," uviedla teraz už bývalá ministerka.

Zároveň tvrdí, že návrh dohody nespĺňa skoršie sľuby Mayovej, že Británia opäť získa kontrolu nad svojimi financiami, hranicami a obchodnou politikou. "V týchto veciach som vás vždy podporovala," napísala premiérke McVeyová. Rovnako ako Raab vyslovila obavy, že dohoda ohrozí britskú územnú celistvosť.

"Od názoru, že žiadna dohoda je lepšia ako zlá dohoda, sme sa presunuli k postoju, že akákoľvek dohoda je lepšia ako žiadna dohoda," zdôraznila McVeyová. "Toto nemôžem hájiť a pre takú dohodu hlasovať nemôžem," dodala.

Štátny tajomník pre Severné Írsko Shailesh Vara, ktorý odchod z kabinetu ohlásil ako prvý, oznámil, že nemôže súhlasiť s brexitovou dohodou, podľa ktorej Británia uviazne na polceste bez časového harmonogramu, ako sa opäť stane samostatnou krajinou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.