Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2018, 10:05

Trump narazil na federálny súd. Nariadenie o zákaze azylu pre migrantov dočasne zablokovali

Nariadenie Trump podpísal začiatkom novembra v reakcii na takzvané karavány migrantov.

Trump narazil na federálny súd. Nariadenie o zákaze azylu pre migrantov dočasne zablokovali
Zdroj: Reuters

Americký federálny súd dnes dočasne zablokoval nariadenia prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorého by nemohli získať azyl tí migranti, ktorí do USA vstúpia z Mexika nelegálne. Informovala o tom agentúra AP.

Nariadenie Trump podpísal začiatkom novembra v reakcii na takzvané karavány migrantov, v ktorých ľudia putujú zo Strednej Ameriky cez Mexiko k americkej hranici v snahe požiadať v USA o azyl.

Žalobu na Trumpove opatrenia podali Americká únia občianskych práv (ACLU) a Centrum pre ústavné práva (CCR), podľa ktorých americké právo umožňuje podať žiadosť o azyl každému bez ohľadu na to, ako sa do krajiny dostal.

Sudca Jon S. Tigar zo San Francisca sa po vypočutí argumentov oboch strán rozhodol nariadenie z 9. novembra dočasne zablokovať. Pokiaľ súd nerozhodne inak, malo by ním vydané opatrenie platiť tri mesiace.

Trump dlhodobo tvrdí, že azylová politika Spojených štátov každý rok do krajiny priláka tisíce migrantov z Latinskej Ameriky. K hraniciam USA v súčasnej dobe mieri s vidinou lepšieho života v USA niekoľko tisíc ľudí ako súčasť takzvaných karaván migrantov.

Zhruba 3000 ich už dorazilo do mexickej Tijuany, ktorá leží blízko americkej hranice. Na americkej strane hranice na utečencov čaká armáda, s ktorej pomocou sľúbil Trump imigrantov zastaviť a nevpustiť do USA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.