Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2018, 07:25

Trump pustí migrantov do USA až po posúdení ich žiadosti. Dovtedy budú v Mexiku

Nová mexická vláda poprela existenciu dohody, na základe ktorej by mali migranti z latinskej Ameriky čakať v Mexiku.

Trump pustí migrantov do USA až po posúdení ich žiadosti. Dovtedy budú v Mexiku
Zdroj: Reuters

Žiadatelia o azyl snažiaci sa dostať do Spojených štátov cez ich južnú hranicu budú musieť počkať v Mexiku, kým budú ich prípady posúdené. Uviedol to v sobotu prezident USA Donald Trump po správe denníka Washington Post o takejto bilaterálnej dohode.

"Migranti na južnej hranici nebudú vpustení do Spojených štátov, pokým ich žiadosti individuálne neschváli súd," napísal Trump na Twitteri. Dodal, že USA vpustia na svoje územie len tých ľudí, ktorí prichádzajú legálne.

Washington Post predtým citoval ministerku vnútra nadchádzajúcej mexickej vlády Olgu Sánchezovú, ktorá podľa správy povedala, že "nateraz sme súhlasili s touto politikou 'Zostať v Mexiku'".

Jej kancelária však následne vydala vyhlásenie popierajúce existenciu takejto dohody. "Medzi budúcou federálnou vládou Mexika a vládou Spojených štátov amerických nie je žiadna dohoda nijakého druhu," píše sa vo vyhlásení. Nová mexická vláda sa ujme funkcie 1. decembra.

Trump vo štvrtok znova pohrozil uzavretím hraníc medzi USA a Mexikom na neurčito, ak jeho vláda dospeje k záveru, že Mexiko nemá situáciu na svojej strane pod kontrolou.

Smerom k hraniciam Spojených štátov sa totiž v októbri zo stredoamerických krajín vydali v rôznych skupinách tisíce ľudí. Približne 5-tisíc z nich sa momentálne nachádza v mexickom meste Tijuana na hranici s USA.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.