Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2018, 22:17

USA uzavreli hraničný priechod s Mexikom. Migranti sa pokúšali preliezť plot

Smerom k hraniciam Spojených štátov sa v októbri zo stredoamerických krajín vydali v rôznych skupinách tisíce ľudí.

USA uzavreli hraničný priechod s Mexikom. Migranti sa pokúšali preliezť plot
Zdroj: Reuters

Spojené štáty uzavreli v nedeľu hraničný priechod na juhu Kalifornie po snahe migrantov o prekročenie hranice z mexického mesta Tijuana. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že priechod San Ysidro je uzatvorený pre vozidlá a chodcov.

Stalo sa tak po tom, ako stovky stredoamerických migrantov vyrazili smerom k hraničnému plotu v obavách, že budú musieť ostať v Mexiku, kým sa nevybavia ich žiadosti o azyl.

Fotograf AFP uviedol, že migranti sa oddelili od pokojného pochodu na pohraničnom moste a pokúsili sa preliezť kovovú bariéru s cieľom dostať sa na územie Spojených štátov. Podľa agentúry AP americkí agenti použili proti migrantom slzotvorný plyn.

Migranti niesli rukou namaľované americké a honduraské vlajky a skandovali: "Nie sme zločinci! Sme medzinárodní robotníci!". Skupina pozostávala prevažne z mužov, aj keď niektoré ženy tlačili pred sebou malé deti v kočíkoch.

Prezident USA Donald Trump uviedol v sobotu, že žiadatelia o azyl snažiaci sa dostať do Spojených štátov cez ich južnú hranicu budú musieť počkať v Mexiku, kým budú ich prípady posúdené.

Vo štvrtok znova pohrozil uzavretím hraníc medzi USA a Mexikom na neurčito, ak jeho vláda dospeje k záveru, že Mexiko nemá situáciu na svojej strane pod kontrolou.

Smerom k hraniciam Spojených štátov sa totiž v októbri zo stredoamerických krajín vydali v rôznych skupinách tisíce ľudí. Približne 5000 z nich sa momentálne nachádza v mexickom meste Tijuana na hranici s USA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.