Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2018, 23:22

Únia vyzýva Rusko a Ukrajinu na zdržanlivosť

Európska únia odkázala, že očakáva od Ruska znovuobnovenie "práva na plavbu".

Únia vyzýva Rusko a Ukrajinu na zdržanlivosť
Zdroj: Reuters

Európska únia vyzvala Rusko a Ukrajinu, aby "konali s maximálnou zdržanlivosťou" a deeskalovali napätú situáciu v Čiernom mori, informovala v nedeľu agentúra AP.

Ukrajina tvrdí, že ruská pobrežná stráž zajala tri lode ukrajinského námorníctva, na dve z ktorých spustila aj streľbu a zranila dvoch členov posádky. Rusko obvinilo Ukrajinu z provokácií. 

Európska únia prostredníctvom hovorkyne exekutívy Maji Kocijančičovej takisto odkázala, že očakáva od Ruska znovuobnovenie "práva na plavbu" cez Kerčský prieliv, ktorý Moskva uzavrela.

Ukrajinské vojenské námorníctvo zverejnilo v nedeľu vyhlásenie, podľa ktorého poslalo malú flotilu v zložení troch plavidiel z Odesy do Mariupolu. Táto trasa si vyžaduje plavbu cez Kerčský prieliv.

Ruské pohraničné hliadky sa podľa neho pokúsili flotile v ceste zabrániť a zámerne vrazili do remorkéra, na ktorom spôsobili škody.

Ruská strana zasa prostredníctvom oficiálnych miest oznámila, že ukrajinské vojenské lode protizákonne vstúpili do jeho výsostných vôd.

Moskva môže prístup cez zmienený prieliv medzi Čiernym morom a Azovským morom kontrolovať po tom, ako postavila most prepájajúci Krym s južným Ruskom.

Z Azovského mora, lemujúceho Krym od severovýchodu, sa v posledných mesiacoch stáva ďalšia oblasť popri Kryme a Donbase, kde sa prejavuje konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom.

Rusko kontroluje Kerčský prieliv a Ukrajina vyčíta Rusku obťažujúce kontroly, ktoré musia podstupovať lode smerujúce do ukrajinských prístavov, ako sú Mariupol či Berďansk.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.