Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.11.2018, 07:39

USA opäť otvorili priechod s Mexikom po zásahu voči migrantom

Americkí agenti použili proti migrantom slzotvorný plyn.

USA opäť otvorili priechod s Mexikom po zásahu voči migrantom
Zdroj: Reuters

Spojené štáty opätovne otvorili hraničný priechod do Mexika na juhu Kalifornie po tom, čo sa stovky stredoamerických migrantov pokúsili preliezť plot a americkí agenti proti nim použili slzotvorný plyn, informovala v pondelok agentúra AFP.

Približne 500 migrantov v nedeľu vyrazilo k hraničnému plotu pri meste Tijuana v obavách, že budú musieť ostať v Mexiku, kým nevybavia ich žiadosti o azyl.

Fotograf AFP uviedol, že migranti sa oddelili od pokojného pochodu na pohraničnom moste a pokúsili sa preliezť kovovú bariéru s cieľom dostať sa na územie Spojených štátov.

Podľa agentúry AP americkí agenti použili proti migrantom slzotvorný plyn.

Mexické ministerstvo vnútra v reakcii na incident vyhlásilo, že migranti, ktorí sa pokúsili "násilne" prekročiť hranicu do Kalifornie budú deportovaní.

Pohraničná stráž so sídlom v San Diegu následne na Twitteri informovala, že priechod San Ysidro - jeden z najfrekventovanejších medzi USA a Mexikom - dočasne uzavreli pre cestnú dopravu aj chodcov.

Uzávierku priechodu po niekoľkých hodinách zrušili.

Americká ministerka pre vnútornú bezpečnosť Kirstjen Nielsenová obvinila migrantov z pokusu o ublíženie na zdraví tým, že "hádzali projektily" na príslušníkov pohraničnej stráže. "Ako som opakovane uviedla, ministerstvo vnútornej bezpečnosti nebude tolerovať tento druh bezprávia a nebude váhať uzavrieť vstup do krajiny z dôvodov bezpečnosti a ochrany verejného zdravia," povedala Nielsenová a dodala, že USA bude páchateľov trestne stíhať.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.