Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.12.2018, 08:50 Aktualizované dňa 12.12.2018 o 10:18

Mayovej hrozí koniec. Jej strana bude hlasovať o nedôvere

Ak premiérke poslanci vyslovia nedôveru ako líderke strany, znamenalo by to aj koniec jej vlády.

Mayovej hrozí koniec. Jej strana bude hlasovať o nedôvere
Zdroj: Reuters

Britskej premiérke Therese Mayovej, ktorá kvôli brexitovej dohode s Európskou úniou čelí doma tvrdej kritike, hrozí pád.

Poslanci z jej Konzervatívnej strany zahájili proces, v ktorom chcú Mayovej vysloviť nedôveru ako líderke strany, čo by v konečnom dôsledku znamenalo aj koniec jej vlády.

Hlasovanie sa podľa agentúry Reuters uskutoční dnes medzi 19:00 až 21:00 SEČ.

Neúspešné hlasovanie môže premiérku posilniť

Graham Brady, predseda vplyvného konzervatívneho klubu v Dolnej snemovni, ktorý je známy pod názvom Výbor 1922, oznámil, že už dostal potrebný počet listov od nespokojných konzervatívnych poslancov.

Aby bol proces vyslovenia nedôvery Mayovej ako líderke strany spustený, je na to potrebný súhlas najmenej 48 konzervatívnych poslancov.

Keď si Mayová dôveru neudrží, bude pre ňu neudržateľné ďalej zastávať úrad ministerskej predsedníčky. Pokiaľ však hlasovanie ustojí, bude to podľa analytikov znamenať posilnenie jej pozície. Na základe súčasných pravidiel by totiž konzervatívci v takom prípade najbližších 12 mesiacov nemohli hlasovanie o nedôvere opakovať.

Mayová bude vzdorovať hlasovaniu

Premiérka Mayová v stredu povedala, že bude zo všetkých síl vzdorovať hlasovaniu o nedôvere. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

"Som pripravená dokončiť začatú prácu," povedala v súvislosti s brexitom britská premiérka a zopakovala, že jej povinnosťou je splniť vôľu väčšiny voličov z referenda o vystúpení Británie z EÚ.

"Zmena vedenia by ohrozila našu budúcnosť. Slúžim národnému záujmu, dohoda o brexite je na dosah," povedala Mayová pred sídlom britských premiérov na Downing Street v Londýne

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.