Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.12.2018, 21:55

Najvyšší súd zasiahol proti Trumpovi. Nedovolil mu obmedziť právo na azyl

Krok amerického prezidenta bol namierený voči karaváne migrantov z Mexika.

Najvyšší súd zasiahol proti Trumpovi. Nedovolil mu obmedziť právo na azyl
Zdroj: Reuters

Najvyšší súd Spojených štátov dnes odmietol povoliť administratíve prezidenta Donalda Trumpa zaviesť nové pravidlá, podľa ktorých by nemohli získať azyl migranti, ktorí do USA vstúpia nelegálne z Mexika.

U najvyššieho súdu tak podľa agentúry Reuters utrpela porážku kľúčová súčasť Trumpovej politiky zameranej na pritvrdenie podmienok, za ktorých prisťahovalci prichádzajú do USA a zdržiavajú tam.

Ústavný sudcovia hlasovali päť ku štyrom pre zamietnutie žiadosti Trumpovej administratívy o zvrátenie novembrového rozhodnutia kalifornského federálneho sudcu aspoň dočasne zablokovať príslušné prezidentovo nariadenie, na základe ktorého by nemohli získať azyl ľudia, ktorí z Mexika neprišli cez oficiálne hraničné priechody.

Na stranu štyroch liberálnych sudcov sa podľa Reuters pri odmietnutí žiadosti administratívy pridal aj konzervatívny šéf deväťčlenného Najvyššieho súdu USA John Roberts. Ďalší konzervatívni sudcovia, vrátane nováčika Bretta Kavanaugha, sa postavili na stranu vlády.

Trump chcel opatrenia presadiť v reakcii na takzvanú karavanu migrantov, ktorí sa vydali do USA z krajín Strednej Ameriky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.