Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.01.2019, 09:41 Aktualizované dňa 11.01.2019 o 11:13

V Poľsku zatkli jedného z riaditeľov Huawei. Je podozrivý zo špionáže

Okrem Číňana zadržali aj Poliaka, ktorý bol v minulosti dôstojníkom kontrarozviedky.

V Poľsku zatkli jedného z riaditeľov Huawei. Je podozrivý zo špionáže
Zdroj: Reuters

Poľská civilná kontrarozviedka (ABW) kvôli podozreniu že špionáže zadržala jedného Poliaka a jedného Číňana. V prípade čínskeho občana ide o jedného z riaditeľov poľskej pobočky čínskeho telekomunikačného koncernu Huawei, informuje na svojich internetových stránkach Poľská televízia. Zadržaný Poliak je niekdajší vysoko postavený dôstojník ABW.

Ku špionáži, za ktorú im v Poľsku hrozí až desať rokov väzenia, sa ani jeden zo zadržaných nepriznal.

"Jeden Poliak a jeden Číňan boli zadržaní pre podozrenie zo špionáže," povedal poľskej agentúre PAP Maciej Wonsik, zástupca šéfa poľských tajných služieb. "V prípade Číňana ide o obchodníka pracujúceho v jednom veľkom elektronickom koncerne," dodal.

Príslušníci ABW dnes prehľadali kanceláriu Huawei. V predchádzajúcich dňoch si dokumenty, ktoré im môžu poslúžiť ako dôkazy proti zadržaným, odniesli z Úradu pre elektronickú komunikáciu a z telekomunikačnej firmy Orange, kde doteraz pracoval zadržaný Poliak Piotr D., odborník na kybernetickú bezpečnosť. Orange túto informáciu dnes potvrdila, uvádza agentúra Reuters.

Kvôli zadržaniu Číňana, ktorý podľa TVP pôsobil na pozícii riaditeľa predaja firmy Huawei, na poľské ministerstvo zahraničia prišiel zástupca čínskeho veľvyslanca. Žiadal, aby zástupcovia ambasády mohli čínskemu občanovi poskytnúť pomoc.

Muž menom Wej-ťing W. vyštudoval na Pekinskej univerzite zahraničných štúdií, odkiaľ vraj pochádza množstvo vysoko postavených činiteľov čínskej diplomacie aj tajných služieb. Oficiálne bol jeho hlavnou úlohou v Poľsku predaj výrobkov Huawei verejnému sektoru.

Tento absolvent polonistiky od roku 2006 pracoval na čínskom generálnom konzuláte v Gdansku. Do Huawei nastúpil v roku 2011 a znovu odišiel do Poľska.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.