Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.01.2019, 07:15

Protivládne protesty v Maďarsku budú pokračovať aj dnes

Hlavným motívom protestov je naďalej odpor proti v decembri schválenej novele Zákonníka práce.

Protivládne protesty v Maďarsku budú pokračovať aj dnes
Zdroj: TASR

Od vlaňajšieho decembra trvajúca séria protivládnych protestov v Maďarsku bude pokračovať aj dnes.

Demonštrácia a pochody boli ohlásené v Budapešti a dvadsiatke maďarských miest, protestné zhromaždenia budú aj v zahraničí, napríklad v Berlíne, Viedni a Londýne.

Naopak, v samotnom centre maďarského hlavného mesta bude účasť zrejme skôr nižšia, na facebooku ju prisľúbilo len niečo vyše tisíc ľudí.

Všetky protestné akcie začnú v rovnakom čase, a to o 15.00 hod. Nepotvrdili sa naopak mediálne špekulácie, že odborové zväzy dnes vyhlásia celoštátny štrajk.

Hlavným motívom protestov je naďalej odpor proti v decembri schválenej novele Zákonníka práce, ktorá prelamuje limity na nadčasy zamestnancov.

Novela umožňuje nadčasy do výšky 400 hodín ročne, z toho 250 hodín môže zamestnávateľ nariadiť. V SR je to v súhrne až 416 hodín, avšak len 150 možno vyžadovať bez dohody so zamestnancom.

Požiadavky demonštrantov ale zahŕňajú aj nezávislú justíciu a médiá, rovnako ako pristúpenie Maďarska k Európskej prokuratúry.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.