Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.02.2019, 11:37

Na východe Sýrie pokračujú boje o poslednú baštu Islamského štátu

V obkľúčenom mestečku Baghúz Faukání môžu byť podľa reportéra stanice CNN aj stovky civilistov.

Na východe Sýrie pokračujú boje o poslednú baštu Islamského štátu
Zdroj: Reuters

Na východe Sýrie dnes pokračujú ťažké boje pri obliehaní poslednej bašty teroristickej organizácie Islamský štát (IS). Arabsko-kurdskej koalícii SDF, ktorá začala ofenzívu v sobotu, vzdoruje blízko hranice s Irakom asi 500 radikálov.

V obkľúčenom mestečku Baghúz Faukání môžu byť podľa reportéra stanice CNN aj stovky civilistov.

Pred začiatkom koaličného útoku v najvýchodnejšom výbežku provincie Dajr az-Zaur sa stačilo evakuovať asi 20 000 civilistov.

Podľa reportéra CNN Bena Wedemana, ktorý sleduje postup jednotiek SDF priamo na mieste, sa však možno až stovkám ľudí zrejme utiecť nepodarilo. Podľa SDF bolo začiatkom týždňa v Baghúz Faukání asi 1500 civilistov a nie je jasné, koľko z nich do sobotného večera mesto opustilo.

Zoskupenia arabských a kurdských jednotiek v sobotu oznámili, že začali "poslednú bitku" proti zvyškom bojovníkov IS. "Bitka pokračuje, dnes ráno sme zaznamenali intenzívne strety a mínometnú paľbu," uviedol šéf exilovej Sýrskej organizácie pre ľudské práva (SOHR) Rami Abdar Rahmán.

Americký prezident Donald Trump v decembri oznámil, že chce zo Sýrie stiahnuť všetkých 2000 amerických vojakov, pretože IS už bol porazený. Armáda ani niektoré štáty si to nemyslia. V stredu Trump vyhlásil, že do budúceho týždňa IS bude porazený na celom území, ktoré od roku 2014 v Iraku a Sýrii ovládol.

SDF proti posledným oddielom IS v Sýrii bojuje od vlaňajšieho septembra. Na oboch stranách si tento boj vyžiadal stovky obetí - podľa SOHR prišiel IS o takmer 1300 ľudí a SDF o 678 svojich bojovníkov. O život prišlo tiež 401 civilistov vrátane 144 detí. V Iraku bol IS porazený v roku 2017.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.