Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.02.2019, 18:20

Odborník o Venezuele: Madurove dni nie sú zrátané. Ľudia sú sklamaní, od Guaidá čakali viac

  • V HNtelevízii si pozrite rozhovor s bezpečnostným analytikom Andorom Šándorom o situácii vo Venezuele.
  • V akom prípade by mohlo dôjsť k intervencii do Venezuely?
  • Aké skupiny ľudí stoja za lídrom opozície Juanom Guaidóm a prezidentom Nicolásom Madurom?

O aktuálnej situácii vo Venezuele sme sa rozprávali s bezpečnostným analytikom Andorom Šándorom. 

"Nemám pocit, že by sa pozícia Madura po víkendových udalostiach nejakým závažným spôsobom zhoršila. Určite to nie je tak, ako hovoril minister zahraničia USA Mike Pompeo, že jeho dni sú zrátané," hovorí analytik. 

​To, že sa opozičnému lídrovi Juanovi Guaidóvi podarilo dostať do krajiny len jeden kamión s humanitárnou pomocou je podľa Šándora pre ľudí sklamaním. "Myslím si, že od Guaidá čakali viac než to."

"To, že Madura opustilo 160 vojakov, nie je žiadny zásadný problém, ktorý by oslaboval súčasného prezidenta. Armáda je stále jeho spojencom," uviedol odborník.

Podľa analytika budú dôležité nasledujúce kroky oboch strán. "Guaidó je teraz v Kolumbii, čím porušil zákaz vycestovať, ktorý vydal Najvyšší súd. Teraz je otázka, či mu Maduro umožní vrátiť sa späť." 

"Venezuela bola jednou z najbohatších krajín Južnej Ameriky, teraz je na hranici chudoby, ale stále sú tam ľudia, ktorí veria Madurovej ideológii socializmu, ktorú presadzuje po Hugovi Chávezovi," vyjadril sa Šándor.  

​Ak by Maduro povolil akúkoľvek humanitárnu pomoc, bolo by to podľa analytika vnímané ako podkopávanie jeho autority a vlády.

Andor Šándor tvrdí, že intervencia by bola najhorším scenárom a viedla by k občianskej vojne. "Občianska vojna by si mohla vyžiadať mnoho mŕtvych a ešte viac by rozvrátila krajinu," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.