Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.03.2019, 15:54 Aktualizované dňa 04.03.2019 o 16:04

Putin oficiálne pozastavil platnosť dohody s USA o likvidácii rakiet

Spojené štáty svoje odstúpenie od zmluvy ohlásili vo februári a zdôvodnili to tým, že Rusko dokument nedodržiava.

Putin oficiálne pozastavil platnosť dohody s USA o likvidácii rakiet
Zdroj: TASR/Alexander Zemlianichenko

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podpísal dekrét, ktorým pozastavil platnosť zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF), ktorú Moskva a Washington uzavreli v období studenej vojny.

Podľa ruských médií to oznámil Kremeľ. Spojené štáty svoje odstúpenie od INF ohlásili vo februári a zdôvodnili to tým, že Rusko dokument nedodržiava. Moskva obvinenia odmieta a Putin varoval Američanov, že na ich krok bude reagovať zrkadlovo.

Moskva teraz podľa dnešného vyhlásenia Kremľa reagovala na porušovanie povinností, ku ktorým sa Spojené štáty v dohode zaviazali. Platnosť dokumentu tak ruský prezident pozastavil do doby, než Washington toto narušenie odstráni.

Rozhodnutie prezidenta nadobúda účinnosť ihneď a ruské ministerstvo zahraničia o ňom bude informovať ďalšie zainteresované strany INF.

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov už skôr vyhlásil, že Američania zmluvu INF porušujú od roku 1999. V rozpore s ňou bolo podľa neho okrem iného umiestnenie systému protiraketovej obrany v Európe.

Putin už skôr sľúbil, že Rusko neumiestni zbrane stredného a krátkeho doletu v Európe ani iných častiach sveta, kým tak neurobia Spojené štáty. Jeho slová dnes zopakoval aj Vladimir Džabarov, prvý zástupca predsedu zahraničného výboru Rady federácie (hornej komory parlamentu).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.