Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2019, 09:45 Aktualizované dňa 12.03.2019 o 13:53

V Štrasburgu grilovali Pellegriniho. Dištancujte sa od Fica, vyzvala ho europoslankyňa

Predseda vlády sa v Európskom parlamente v Štrasburgu zapojil do diskusie s europoslancami.

Premiér Peter Pellegrini dnes v Európskom parlamente uisťoval, že Slovensko úprimne verí v správnosť európskej myšlienky a chce patriť medzi najhlbšie integrované krajiny Európskej únie. Tá však podľa neho nemôže zostať "uväznená v status quo", musí byť úprimná k svojim občanom a získať si ich dôveru. Pellegrini sa tiež zmienil o vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky, ktorej vyšetrenie je vraj jediným cieľom slovenských úradov. Niektorí europoslanci však jeho slová spochybňovali.

Slovensko úprimne verí v silu a správnosť európskej myšlienky a vo svoje miesto v EÚ, povedal premiér, ktorý je presvedčený, že pre jeho krajinu neexistuje alternatíva. "Aj v týchto neľahkých časoch chceme patriť k najviac integrovaným štátom," vyhlásil s tým, že Slovensko je pripravené prijať bremená spojené s týmto cieľom.

​Pellegrini zároveň uvítal víziu budúcnosti EÚ, ktorú nedávno prezentoval francúzsky prezident Emmanuel Macron, a povedal, že "musíme našu Úniu obnoviť". EÚ podľa neho musí byť úprimná k svojim občanom, vzbudzovať v nich, najmä v tých mladých, dôveru a ukázať, že nie je len "akýsi vzdialený Brusel". "Zabudli sme s občanmi hovoriť o našich plánoch pre budúcnosť," uviedol premiér pred nepríliš zaplnenou rokovacou sálou Európskeho parlamentu.

Zlyhania v komunikácii s občanmi

Ako príklad zlyhania v komunikácii s občanmi uviedol Pellegrini udalosti spojené s migračnou krízou. Keď vraj odpovede neprichádzajú od európskych lídrov, občania ich hľadajú inde a majú tendenciu prijímať "fake news". Takým prípadom bolo podľa premiéra aj referendum o odchode Británie z EÚ. Kritikov Únie nie je možné zosmiešňovať, je potrebné s nimi debatovať a konfrontovať ich tvrdeniami a faktami, myslí si Pellegrini.

Za aktuálne výzvy pre EÚ označil "rastúce čínske a ruské ašpirácie", rozdiely v sociálnej situácii v jednotlivých regiónoch a tiež starnutie populácie. V otázke migrácie by podľa neho mala Únia nájsť riešenie, ktoré je prijateľné pre všetkých, pretože "migrácia by mala slúžiť európskym záujmom".

Premiér v prejave hovoril aj o minuloročnej vražde investigatívneho novinára Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej, ktorá vyvolala nielen v radoch europoslancov hlasnú kritiku pomerov na Slovensku. Pellegrini uisťoval, že na Slovensku panuje vysoká miera slobody médií a že vypátranie a potrestanie páchateľov Kuciakovej vraždy je jediným cieľom úradov.

Kritika slovenskej vlády

Podľa Estebana Gonzálesa Ponsa z najväčšej europarlamentnej frakcie Európska ľudová strana však vyjadrenia nestačia. "Okrem rezignácie (expremiéra Roberta) Fica sa príliš neurobilo," povedal. González Pons tiež spochybnil stanovisko prezentované Pellegrinim k ďalšej európskej integrácii. Podľa neho v tomto smere existujú rozdiely medzi slovami a činmi slovenskej vlády.

Podobnej kritiky sa Pellegrini dočkal od Sophie in 't Veldovej z Aliancie liberálov a demokratov (ALDE), ktorá Slovensko po Kuciakovej vražde navštevovala ako členka monitorovacej misie EP. Europoslankyňa ocenila proeurópsky prejav premiéra, avšak podotkla, že "skutočné vodcovstvo sa prejavuje skutkami".

In 't Veldová zároveň Pellegriniho vyzvala, aby sa prejavil ako vodca a dištancoval sa od expremiéra Fica. "On je staré Slovensko, vy ste nové Slovensko," vyhlásila. Kritika na adresu slovenskej vlády zaznievala aj od ďalších členov EP a napríklad nezávislý slovenských europoslanec Eduard Kukan uviedol, že premiérovi kolegovia šíria o Únii lži.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.