Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2019, 11:41 Aktualizované dňa 18.03.2019 o 19:17

Streľba v Holandsku si vyžiadala tri obete. Zrejme nešlo o terorizmus, ale čin zo žiarlivosti

  • V holandskom Utrechte došlo v pondelok dopoludnia k streľbe.
  • Incident si vyžiadal najmenej tri obete a deväť zranených.
  • Polícia skúma možný "teroristický motív" tohto útoku.
  • Podľa svedkov však išlo o čin zo žiarlivosti. 
  • Polícia páchateľa po niekoľkých hodinách zadržala.
Streľba v Holandsku si vyžiadala tri obete. Zrejme nešlo o terorizmus, ale čin zo žiarlivosti
Zdroj: Reuters

Dopoludňajší strelecký útok v holandskom Utrechte si podľa starostu mesta vyžiadal troch mŕtvych a deväť zranených.

Tridsaťsedemročný Turek Gökmen Tanis, ktorý je zo streľby v električke podozrivý, bol zadržaný. Na tlačovej konferencii to oznámili holandská polícia a prokuratúra. Zároveň zdôraznili, že motív jeho činu je naďalej nejasný.

Motívom útoku nie je podľa všetkého terorizmus, ale žiarlivosť. Svedkovia uviedli, že pôvodne mieril len na ženu, ktorú poznal a ktorá na neho kričala, že "nič neurobila".

Podľa verejnoprávnej stanice NOS ani sami vyšetrovatelia nevylučujú, že streľba mohla byť zločinom z vášne.

Že páchateľ nakoniec zabil viac ľudí, je dané podľa svedkov tým, že sa žene snažili pomôcť. Policajti už skôr uviedli, že považujú terorizmus za jeden z možných motívov.

Turecká agentúra Anadolu uviedla s odvolaním sa na príbuzných podozrivého muža, že Tanis strieľal z "rodinných dôvodov".

Terčom útoku bola podľa nich príbuzná osoba a neskôr ľudia, ktorí sa jej snažili pomôcť. Očití svedkovia už skôr uvádzali, že strelec mieril na ženu, ktorú podľa všetkého poznal.

Cieľom bola jedna žena

"Mohol to byť aj zločin z vášne," povedal stanici NOS policajný hovorca Bernard Jens. Podľa očitého svedka činu, dvadsaťjedenročného Nielsa, ktorého citovala stanica NOS, sa strelec zameral na jednu osobu. "Cielil na ľudí, ktorí sa pokúsili tej žene pomôcť," uviedol.

"Videl som, ako nejaká žena leží na zemi a kričí, že nič neurobila. Práve som išiel z práce a stál pri semafore, keď som ju uvidel. Mala medzi dvadsať a tridsaťpäť rokov. Počul som tri výstrely, veľmi rýchlo k nej prišli štyria muži a snažili sa ju odtiahnuť preč, ale potom sa znova ozvali výstrely a oni ju nechali tak," uviedol už skôr televíziu RTV svedok, ktorý sa predstavil ako Jimmy de Koster.

Muža vyšetrovali kvôli znásilneniu

Polícia o zadržaní neoznámila žiadne ďalšie podrobnosti ani to, kde bol Turek zadržaný. Server verejnoprávnej stanica NOS uviedol, že Tanisa polícia zadržala priamo v centre Utrechtu.

Okrem muža podozrivého zo streľby bol pri domových prehliadkach v Utrechte zadržaný ešte jeden ďalší muž. V akom vzťahu je k Tanisovi, zatiaľ nie je jasné.

Polícia podľa servera AD informovala, že podozrivého muža na začiatku marca stíhala v súvislosti s prípadom znásilnenia.

Starosta mesta Jan van Zanen na sociálnych sieťach oznámil, že traja zo zranených sú v kritickom stave. Polícia už odvolala výzvu obyvateľom, aby nevychádzali.

V rámci pátrania po páchateľovi bolo uzavreté miesto útoku, neskôr aj diaľnica A3, ktorá vedie od Utrechtu k hranici s Nemeckom. V pohotovosti sú aj nemecké bezpečnostné sily. Preventívne sa v Utrechte uzavreli všetky mešity, v okolí útoku potom školy, obchody, úrady a ďalšie prevádzkarne.

Prísne bezpečnostné opatrenia

Na miesto činu dorazilo najmenej päť sanitiek. Polícia pátrala po červenom aute, ktoré potom našla opustené. V pohotovosti je aj armáda. "Viditeľné i neviditeľné" opatrenia polícia urobila aj na Utrechtskej hlavnej stanici.

V reakcii na zadržanie podozrivého strelca bol znížený stupeň ohrozenia teroristickým činom, ktorý bol v provincii Utrecht od rána na najvyššom, teda piatom stupni. V meste opäť začala jazdiť aj hromadná doprava.

Nemecko oznámilo, že sprísnilo kontroly na hranici s Holandskom, a to nielen na hlavných ťahoch, ale aj na ďalších miestach.

Holandský premiér zvolal krízový štáb

"Nemôžeme vylúčiť teroristický čin. Najvyšší stupeň varovania bude platiť najmenej do dnešnej osemnástej hodiny," uviedol na tlačovej konferencii koordinátor pre terorizmus a bezpečnosť Pieter Jaap Aalbersberg.

Holandský premiér Mark Rutte podľa NU zrušil rokovanie vládnej koalície a zišiel sa s krízovým štábom. Povedal, že je incidentom "veľmi znepokojený".

Holandská železnica prijala opatrenia, aby zabezpečila bezpečie svojich zamestnancov a cestujúcich. Niektoré športové kluby sa rozhodli z bezpečnosťou dôvodov zrušiť tréningy.

"Tesne pred poludním sa v električke pri námestí 24. októbra odohrala streľba. Desivý a radikálny incident s obeťami. Moje myšlienky sú s nimi a ich milovanými," uviedol starosta Utrechtu van Zanen s tým, že je v kontakte s políciou a prokuratúrou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.