Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2019, 15:48

Poľsko chce zaviesť novinku kvôli afére s mäsom. Má zabrániť falšovaniu potravín

  • Nový systém počíta s tým, že teľaťu sa ihneď po narodení aplikuje čip, pomocou ktorého sa zbierajú informácie o zvierati.
  • Chovatelia majú o systém záujem a veľmi skoro by sa mal vytvoriť pilotný projekt pre stáda hovädzieho dobytka, dodal minister.
  • V Poľsku vypukla na konci januára aféra s hovädzím mäsom po reportáži televíznej stanice TVN24, podľa ktorej sa na bitúnkoch v Masovianoch zabíjali choré kravy

Poľsko chce byť jednou z prvých krajín na svete, ktorá chce používať špeciálne čipy a zavedie inovatívny systém informácií o hospodárskych zvieratách od ich narodenia až po porážku.

Poliaci chcú zaviesť novinku

Oznámil to minister poľnohospodárstva Jan Krzysztof Ardanowski.

"Chceme byť jednou z prvých krajín v Európe, ktorá predstaví úplne nový systém úplných poznatkov o zvieratách od ich narodenia až do konca ich života. Je to systém, ktorý vynašli Američania a vychádza z technológie blockchain," citovala agentúra PAP ministra.

Blockchain sa dostal do širšieho povedomia hlavne vďaka kryptomenám. Je to špeciálny druh decentralizovanej databázy, ktorá uchováva neustále sa rozširujúci počet záznamov a pri kryptomenách sa používa ako účtovná kniha.

Nový systém počíta s tým, že teľaťu sa ihneď po narodení aplikuje čip, pomocou ktorého sa zbierajú informácie o zvierati, ako sú jeho genetické vlastnosti, pôvod a choroby.

"Tieto informácie umožnia zabrániť falšovaniu potravín," zdôraznil Ardanowski. Podľa ministra je už v súčasnej dobe očipovaných niekoľko desiatok zvierat, aby sa otestovalo, ako systém funguje.

Chovatelia majú o systém záujem a veľmi skoro by sa mal vytvoriť pilotný projekt pre stáda hovädzieho dobytka, dodal minister.

Aféra s hovädzím mäsom

V Poľsku vypukla na konci januára aféra s hovädzím mäsom po reportáži televíznej stanice TVN24, podľa ktorej sa na bitúnkoch v Masovianoch zabíjali choré kravy, ktorých mäso môže ohroziť ľudské zdravie.

Mäso z týchto kráv sa pritom dostalo do obehu. Doplatilo na to aj Slovensko, kde sa toto mäso objavilo vo viacerých prevádzkach.

Ministerstvo preto zaviedlo mimoriadne kontroly. V rámci sprísnených kontrol sa potom na slovenskom trhu vyskytla salmonela aj v hydinovom mäse z Poľska. Poľsko patrí k hlavným európskym exportérom hovädzieho mäsa.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.