Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.04.2019, 15:55

Branná povinnosť sa v Rusku stane minulosťou. Putin sľúbil profesionálnu armádu

Podľa ruského prezidenta je na profesionalizáciu armády potrebný čas a zodpovedajúce množstvo peňazí.

Branná povinnosť sa v Rusku stane minulosťou. Putin sľúbil profesionálnu armádu
Zdroj: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin dnes Rusom sľúbil profesionálnu armádu, branná povinnosť sa podľa neho "postupne" stane minulosťou.

Na zrušenie odvodov, ktoré sa ročne týkajú státisícov mladých Rusov, je podľa prezidenta potrebný čas a zodpovedajúce množstvo peňazí.

"Odvody sa postupne stanú minulosťou, je na to, pravda, potrebný čas a primerané financovanie," povedal dnes Putin pri stretnutí s pracovníkmi raketového koncernu Energomas.

Vzhľadom na stále dokonalejšiu vojenskú techniku bude profesionálna armáda stále potrebnejšia. "Tendencia (profesionalizácie) existuje, touto cestou pôjdeme ďalej," sľúbil prezident.

Ruská armáda má každý rok problém s doplňovaním svojich radov povolancami, ktorí sa často dokážu aj roky vyhýbať povolávaciemu rozkazu v obave z mnohokrát brutálneho šikanovania v armádnych jednotkách.

Takmer tretina brancov sa navyše kvôli neuspokojivému zdravotnému stavu uniforme vyhne. Tým, ktorí sa pred odvodom skrývajú, hrozí podľa novelizovaného zákona pokuta až 200-tisíc rubľov (2 752 eur) alebo až polročné väzenie.

Armáda má pritom v Rusku podľa prieskumov tradične prestíž, v poslednej dobe najmä vďaka obrím kremeľským investíciám, ktoré výzbroj ozbrojených síl výrazne modernizujú.

Pre dve tretiny Rusov je ročná povinná vojenská služba pre mladých dobrou životnou školou. Ruskí dôstojníci sú podľa väčšiny opýtaných vysoko morálni ľudia, z ktorých by si mládež mala vziať príklad.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.