Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.04.2019, 20:10 Aktualizované dňa 14.04.2019 o 22:39

Po voľbách vo Fínsku posilňuje ľavica, ale aj nacionalisti

Povolebné vyjednávania budú pravdepodobne veľmi komplikované.

Po voľbách vo Fínsku posilňuje ľavica, ale aj nacionalisti
Zdroj: Reuters

Po sčítaní viac ako 95 percent hlasov sú po dnešných parlamentných voľbách vo Fínsku na čele sociálni demokrati a pravicoví nacionalisti zo Strany Fínov.

Ministerstvo spravodlivosti zatiaľ prvému spomenutému zoskupeniu v novo obsadenom 200-člennom parlamente prisudzuje 40 mandátov, nacionalistom len o jeden menej. V podiele získaných hlasov vedie Sociálnodemokratická strana o dve desatiny percenta.

Pri takomto výsledku by si oproti minulým voľbám polepšila o šesť kresiel, protiimigračná Strana Fínov o jedno. Veľký prepad naopak neminie centristickú stranu Fínsky stred končiaceho premiéra Juhu Sipiläho, ktorá je štvrtá so 14 percentami hlasov.

Podľa doterajších výsledkov obsadia v zákonodarnom zbore 31 kresiel, čo by bolo o 18 menej ako po voľbách v roku 2015. Konzervatívna Národná koaličná strana, ktorú vedie dosluhujúci minister financií Petteri Orpo, pravdepodobne zostane na 37 mandátoch.

Predvolebné prieskumy nasvedčovali víťazstvo sociálnych demokratov. Hovorilo sa o tom, že Fínsko by prvýkrát po 20 rokoch mohlo mať ľavicového premiéra v osobe Anttiho Rinneho, ktorý stojí v ich čele.

Povolebné vyjednávania však budú pravdepodobne veľmi komplikované, pretože hlavné strany deklarovali, že so Stranou Fínov nebudú spolupracovať.

Ústrednou témou predvolebnej kampane bola budúcnosť sociálneho systému, ktorý agentúra Reuters označuje za pilier severského sociálneho modelu.

Ľavicové strany ho chcú podporiť prostredníctvom zvyšovania daní, pravicové by systém rady zefektívnili kvôli rastúcim nákladom.

Reuters pripomína, že fínske hlasovanie pozorne sledujú aj v Bruseli vzhľadom k blížiacim sa májovým voľbám do Európskeho parlamentu. Úspech Strany Fínov by vraj mohol vylepšiť šance bloku nacionalistických strán, ktoré chcú zmeniť tvár Európskej únie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.