Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.04.2019, 11:59

Schôdzka Kima s Putinom sa blíži. Stretnúť sa majú už budúci týždeň v Rusku

Informácie o summite prichádzajú v čase zvýšeného napätia vyvolaného dnešným severokórejským testom novej taktickej zbrane.

Schôdzka Kima s Putinom sa blíži. Stretnúť sa majú už budúci týždeň v Rusku
Zdroj: Reuters

Šéf kancelárie severokórejského vodcu Kim Čong-una navštívil ruské mesto Vladivostok, kde pravdepodobne dolaďoval detaily summitu najvyššieho predstaviteľa KĽDR s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Dnes to s odkazom na informácie niektorých médií uviedla agentúra Interfax.

Samit sa podľa japonskej agentúry Kjódó uskutoční na budúci týždeň. Kremeľ sa k týmto informáciám nevyjadril.

Japonská televízia Fuji TV už v stredu zverejnila fotografiu personálneho vedúceho Kimovej kancelárie Kim Čchang-sona, ako si prezerá priestory vladivostockej vlakovej stanice.

Zdroj z ruských vládnych kruhov Interfaxu teraz potvrdil, že pravdepodobne išlo o prípravu samitu. "Áno, Kim Čchang-son je vo Vladivostoku. Cieľ jeho návštevy sa potvrdzuje. Pravdepodobne prišiel kvôli riešeniu otázok spojených s organizáciou stretnutia," povedal. Kim Čchang-son má v rámci severokórejskej administratívy na starosti logistickú prípravu ciest svojho šéfa do zahraničia.

Podľa japonskej agentúry Kjódó bude Rusko hostiť stretnutie oboch štátnikov 24. a 25. apríla. Kim Čchang-son v tejto veci navštívil Rusko už v marci, uvádza agentúra.

Miestom stretnutia bude zrejme práve Vladivostok, kde sa má Putin zastaviť pri svojej ceste na pekingský summit venovaný čínskemu projektu novej Hodvábnej cesty a konaný v dňoch 26. a 27. apríla.

Poradca šéfa Kremľa Jurij Ušakov uviedol, že prípravy na návštevu severokórejského vodcu v Rusku sú v "aktívnej fáze" a že sa stretnutie môže odohrať v akomkoľvek meste. Ruské médiá však špekulujú, že sa uskutoční v kampuse univerzity na ostrove Russkij neďaleko Vladivostoku.

Tamojší študenti už podľa tlače dostali správu o preložení prednášok v predpokladanom čase vrcholného stretnutia kvôli "návšteve oficiálnych delegácií".

Informácie o summite prichádzajú v čase zvýšeného napätia vyvolaného dnešným severokórejským testom novej taktickej zbrane. Februárová schôdzka vo vietnamskom Hanoji medzi Kim Čong-unom a americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý sa snaží severokórejského diktátora presvedčiť o jadrovom odzbrojení Kórejského polostrova výmenou za zrušenie sankcií, skončila neúspechom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.