Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.05.2019, 08:16

Taliansko plánuje pokutovať mimovládne organizácie za privážanie migrantov

V najzávažnejších prípadoch budú povolenia alebo oprávnenia na prepravovanie ľudí na palube lodí dočasne zrušené na dobu jedného mesiaca až jedného roka.

Taliansko plánuje pokutovať mimovládne organizácie za privážanie migrantov
Zdroj: Reuters

Talianska vláda plánuje vydať dekrét, na základe ktorého budú mimovládne organizácie pokutované sumou 5500 eur za každého migranta vylodeného na taliansku pôdu.

Informoval o tom v pondelok denník The Guardian.

Kritici tvrdia, že plánovaný dekrét z dielne talianskeho krajne pravicového ministra vnútra Mattea Salviniho sa rovná "vyhláseniu vojny mimovládnym organizáciám, ktoré na mori zachraňujú životy".

Dekrét, ktorý bude predložený výboru ministrov v nasledujúcich dňoch a následne sa o ňom bude hlasovať v parlamente, umožní udeliť mimovládnym organizáciám pokuty "od 3500 do 5500 eur za každého transportovaného cudzinca", uvádza sa v pracovnej verzii predmetnej legislatívy.

V najzávažnejších prípadoch budú povolenia alebo oprávnenia na prepravovanie ľudí na palube lodí dočasne zrušené na dobu jedného mesiaca až jedného roka.

Nový dekrét posilňuje právomoci ministerstva vnútra vo veci imigrácie a jeho cieľom je ukončiť zachraňovanie migrantov mimovládnymi organizáciami. Humanitárna organizácia Lekári bez hraníc (MSF) by v prípade platnosti dekrétu za uplynulé tri roky musela zaplatiť za záchranu 80-tisíc ľudí pokutu 440 miliónov eur.

Salvini opakovane vyhlásil talianske vody za uzavreté pre záchranárske plavidlá mimovládnych organizácií. Následkom jeho prísneho postoja sa v neľahkej situácii na mori ocitlo niekoľko plavidiel. Salviniho postoj je podľa denníka The Guardian nastavený na prinútenie ostatných európskych krajín, aby prijali viac migrantov.

Minulý týždeň v piatok sa utopilo približne 70 ľudí snažiacich sa dosiahnuť brehy Európy z Líbye po tom, ako sa ich plavidlo prevrhlo. Išlo o najtragickejší incident svojho druhu v Stredozemnom mori od januára.

Tohto roku už na ceste do Európy cez more prišlo o život 17-tisíc ľudí, čo je približne o 30 percent menej než za rovnaké obdobie v minulom roku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.