Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2019, 07:31

Spojené štáty majú pripravené sankcie voči Maďarsku. Zasiahnuť majú Orbánových ľudí

USA sankcie zatiaľ neuplatňujú, píše The Wall Street Journal.

Spojené štáty majú pripravené sankcie voči Maďarsku. Zasiahnuť majú Orbánových ľudí
Zdroj: Reuters

Spojené štáty majú pripravené sankcie proti osobám z okolia Viktora Orbána, ale zatiaľ ich neuplatňujú v nádeji, že maďarský premiér dodrží svoje sľuby a zostane verný Západu. Napísal to denník The Wall Street Journal s odvolaním sa na osoby oboznámené so situáciou v Bielom dome.

Orbána v pondelok prijal prezident Donald Trump, ktorý predsedu maďarskej vlády označil za vodcu rešpektovaného po celej Európe.

Sankciami by mali byť postihnutí najbohatší Maďari, z ktorých niektorí vlastnia médiá podporujúce Orbána.

Prední činitelia americkej vlády dúfali, že Orbána počas pobytu vo Washingtone presvedčia, aby sa zaviazal k rešpektovaniu amerických záujmov, napríklad dovozom amerického zemného plynu, ratifikáciou dlho dojednávanej zbrojnej dohody s USA alebo blokovaním čínskych spoločností, ktoré chcú v Európe vybudovať internetovú infraštruktúru budúcej generácie, napísal newyorský denník.

Hovorca amerického ministerstva zahraničia na otázku ohľadom sankcií odpovedal, že "vláda Spojených štátov sa nezdráha prejaviť obavy zo správania našich spojencov v NATO, pokiaľ takéto obavy má".

Niektorí členovia Kongresu však dávajú prednosť tvrdšiemu postupu, napísal The Wall Street Journal. "V čase, keď sa USA snažia brániť agresii Kremľa v Európe, sme hlboko znepokojení tesnými vzťahmi medzi naším partnerom v NATO a Moskvou," napísali v liste do Bieleho domu republikánski a demokratickí členovia senátneho zahraničného výboru.

Terčom sankcií by sa podľa The Wall Street Journal mohol stať Lőrinc Mészáros, Orbánov priateľ z detstva, ktorý sa za jeho vlády stal miliardárom.

Sankcie by mohli byť uplatnené v rámci takzvaného Magnitského zákona, ktorý vláde USA umožňuje postihnúť v zahraničí osoby porušujúce ľudské a občianske práva. Sankcie by mohli zasiahnuť aj Orbánovho zaťa Istvána Tiborcza alebo šéfa premiérovej kancelárie Antala Rogána.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.