Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.05.2019, 09:44 Aktualizované dňa 20.05.2019 o 10:38

Zelenskyj prevzal prezidentský úrad a okamžite rozpustil parlament

Volodymyr Zelenskyj povedal, že počas dvoch mesiacov uvoľní z funkcie ministra obrany, šéfa tajnej služby a generálneho prokurátora.

Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: TASR/AP

Novozvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes zložil prezidentskú prísahu a bezprostredne po svojej inaugurácii poslancom oznámil, že snemovňu rozpúšťa.

Povedal tiež, že počas dvoch mesiacov uvoľní z funkcie ministra obrany, šéfa tajnej služby SBU a generálneho prokurátora.

​Rozpustením jednokomorovej snemovne pol roka pred riadnymi voľbami si chce Zelenskyj podľa kyjevských médií zabezpečiť podporu parlamentu, v ktorom teraz nemá prakticky žiadnych stúpencov.

Jeho strana Sluha národa vznikla tesne pred aprílovými prezidentskými voľbami, v ktorých Zelenskyj drvivo porazil doterajšiu hlavu štátu Petra Porošenka.

Kritizoval vládu

Za svoju hlavnú úlohu Zelenskyj v inauguračnom prejave označil zastavenie paľby na východe krajiny, kde proti sebe stoja ukrajinská armáda a proruskí separatisti.

Bývalý herec považovaný mnohými za politického outsidera vyhlásil, že k dialógu s Moskvou môže dôjsť len v prípade, že Rusko Ukrajine vráti okupované územia a zaistí návrat vojnových zajatcov. Nový prezident vyzval na návrat do vlasti Ukrajincov, ktorých vojna vyhnala z domovov.

Na slávnosti bolo prítomných viac ako 50 zahraničných delegácií a bývalí ukrajinskí prezidenti Leonid Kravčuk, Leonid Kučma, Viktor Juščenko a Porošenko.

​Zelenskyj v prejave tvrdo kritizoval ukrajinskú vládu. "Nechápem, úprimne povedané, našu vládu, ktorá len rozhadzuje rukami a hovorí, že nemôže nič robiť. Nie je to pravda. Môže vziať kus papiera a pero a uvoľniť miesto tým, ktorí budú myslieť na budúce pokolenia a nie na budúce voľby. Myslím, že ľudia by to ocenili," konštatoval.

"Som pripravený obetovať svoju funkciu"

Nový prezident potom v emotívnom prejave opísal svoje predstavy o budúcnosti krajiny: "Musíme sa stať Islanďanmi vo futbale, Izraelčanmi v obrane rodnej krajiny, Japoncami v technológiách, Švajčiarmi v umení žiť šťastne vedľa seba. Našou prvou úlohou je zastavenie paľby na Donbase ... Ak je to potrebné, som pripravený obetovať svoju funkciu, aby bol nastolený mier."

Obyvateľov Donbasu Zelenskyj oslovil vo svojom aj ich rodnom jazyku, teda v ruštine. Povedal im, že pre ostatných Ukrajincov "nie sú cudzinci", že Krym a Donbas je ukrajinská krajina. "Stratili sme nielen územie, ale hlavne ľudí," upozornil prezident. Dodal, že je pripravený "na ťažké a nepopulárne rozhodnutia".

Budú vypísané mimoriadne voľby

Rozhodnutie o rozpustení parlamentu dáva ukrajinskej Najvyššej rade posledné dva mesiace na jej prácu. Do šesťdesiatich dní musia byť podľa ústavy vypísané nové mimoriadne voľby.

Nový prezident dnes poslancom poradil, aby túto dobu využili na prijatie dôležitých zákonov, medzi ktoré zaradil zrušenie poslaneckej imunity, sprísnený postih nezákonného obohacovania a nový volebný zákon. Počas dvoch mesiacov by mali byť tiež podľa Zelenského vymenení minister obrany, šéf tajnej služby SBU a generálny prokurátor, ktorí už väčšinou novému prezidentovi svoje posty ponúkli. Ich odchod však musí parlament schváliť.

Na Ukrajine platí zmiešaný parlamentno-prezidentský systém, ktorý dáva hlave štátu právo vymenovať so súhlasom parlamentu šéfov silových rezortov - ministra zahraničia a obrany, šéfa kontrarozviedky a generálneho prokurátora.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.