Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.05.2019, 07:27

Holandsko chce medzinárodný trestný tribunál pre bojovníkov Islamského štátu

Šéf holandskej diplomacie uviedol, že bojovníci by mali byť stíhaní priamo v regióne.

Holandsko chce medzinárodný trestný tribunál pre bojovníkov Islamského štátu
Zdroj: Reuters

Holandský minister zahraničných vecí Stef Blok vyzval vo štvrtok na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) na vytvorenie "ad hoc hybridného medzinárodného tribunálu" pre tých bojovníkov extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), ktorí sa dopustili "strašných zločinov". Informovala o tom agentúra DPA.

Blok podľa agentúry zopakoval výzvu krajín ako Švédsko, ktoré už dlhšie požadujú vytvorenie mechanizmu na stíhanie bojovníkov IS, ktorí sú podozriví zo spáchania vojnových zločinov.

Šéf holandskej diplomacie uviedol, že bojovníci by mali byť stíhaní priamo v regióne, avšak neposkytol konkrétnejšiu víziu toho, ako by mal daný mechanizmus fungovať.

Páchatelia týchto činov by mali "v noci ležať neschopní zaspať - vedomí si toho, že sa jedného dňa postavia pred spravodlivosť", povedal Blok počas zasadnutia BR OSN.

Islamský štát sa na území Sýrie a Iraku dopustil početných zverstiev vrátane masového vraždenia zajatcov alebo zotročovania príslušníkov etnicko-náboženskej komunity Jezídov, píše DPA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.