Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.06.2019, 07:21

"Čo tým získate?" Trump vyzval Rusko a Sýriu na ukončenie bojov v provincii Idlib

Kremeľ v piatok naznačil, že Moskva bude aj naďalej podporovať ofenzívu Damasku v Idlibe.

"Čo tým získate?" Trump vyzval Rusko a Sýriu na ukončenie bojov v provincii Idlib
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump v nedeľu vyzval ruské a sýrske vládne sily, aby prestali s bombardovaním sýrskej provincie Idlib.

Stalo sa tak potom, čo Kremeľ v piatok naznačil, že Moskva bude aj naďalej podporovať ofenzívu Damasku v Idlibe.

Rusko stojí v sýrskom konflikte na strane prezidenta Assada a Idlib je poslednou provinciou, ktorá zatiaľ nie je pod kontrolou vládnych vojsk.

Šéf Bieleho domu na twitteri kritizoval "zabíjanie mnohých nevinných civilistov". "Svet sa na ten masaker pozerá. Čo je jeho účelom, čo tým získate? Prestaňte," napísal Trump.

Kremeľ v piatok uviedol, že rebelom v provincii Idlib by v streľbe na civilistov a na ruské ciele malo zabrániť Turecko.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa Moskve opakovane sťažoval na Ruskom podporovanú ofenzívu sýrskej armády v Idlibe, kde boje doteraz prinútili 250-tisíc ľudí opustiť svoje domovy. Kremeľ však v piatok dal jasne najavo, že prímerie by v prvom rade mali dodržiavať rebeli.

Otázka provincie Idlib prispela k napätiu medzi Ruskom a Tureckom, ktoré chce mať v susediacej provincii určitý vplyv, napísala agentúra Reuters.

Moskva, ktorá je najväčším spojencom sýrskej vlády, sa vlani v septembri s Tureckom dohovorila na vytvorení demilitarizovaného pásma v Idlibe, kde nebudú žiadne ťažké zbrane ani islamskí radikáli.

Rusko však odvtedy opakovane upozornilo na eskaláciu napätia v provincii s tým, že islamisti patriaci k niekdajšej fronte An-Nusrat, známej tiež ako sýrska Al-Kájda, majú pod kontrolou jej značnú časť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.