Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.06.2019, 14:38

Pole sa náhle prepadlo, objavil sa kráter. V Nemecku vybuchla bomba z vojny

Bomba z druhej svetovej vojny vyryla jamu širokú desať metrov a hlbokú štyri metre.

Pole sa náhle prepadlo, objavil sa kráter. V Nemecku vybuchla bomba z vojny
Zdroj: TASR/AP

Uprostred poľa v strednom Nemecku sa cez víkend v noci znenazdajky objavil kráter. Predchádzal mu hromový výbuch, ktorý prebudil obyvateľov okolitých dedín.

Vysvetlenie priniesla v prvý pracovný deň nemecká polícia, podľa ktorej ho spôsobila stará bomba z druhej svetovej vojny. Tá vyryla jamu širokú desať metrov a hlbokú štyri metre.

Obyvatelia dedín v blízkosti hesenského mesta Limburg uviedli, že v nedeľu skoro ráno počuli výbuch a pocítili tlakovú vlnu. Nikto nebol zranený.

Niektorí miestni sa podľa stanice Deutsche Welle najprv domnievali, že kráter mohol spôsobiť meteorit. To však okamžite vyvrátil Rüdiger Jehn z Európskej vesmírnej agentúry, podľa ktorého sa pri dopade uvoľňuje veľké množstvo tepla, čomu okolie krátera nezodpovedá.

Podľa polície príčinou vzniku krátera nemohli byť poľnohospodárske stroje ani iné zariadenia. Tvar krátera a ďalšie indície viedli odborníkov k záveru, že išlo o bombu z druhej svetovej vojny s hmotnosťou najmenej 250 kilogramov.

Podľa hovorcu Limburgu Johannesa Laubacha nie je nález bomby v tejto oblasti ničím prekvapivým. "Býval tu železničný sklad, ktorý urobil na konci druhej svetovej vojny z tohto miesta cieľ bombardovania," uviedol Laubach.

Od konca druhej svetovej vojny v Európe tento rok uplynulo 74 rokov, v Nemecku sa však stále nachádza nevybuchnutá munícia. V polovici júna musel Berlín povolať pyrotechnikov k americkej pume, ktorú robotníci našli na stavbe v centre mesta.

"Najčastejšie nájdenými výbušninami sú kazetové bomby, vzdušné bomby alebo zápalné bomby, ktoré obsahujú napríklad biely fosfor," opisuje Wolfgang Spyra z Brandenburskej univerzity. Nález samodetonačnej bomby z druhej svetovej vojny je podľa neho veľmi vzácny a dôjde k nemu maximálne raz až dvakrát ročne.

V apríli zase museli odborníci odpáliť 250 kilogramov vážiacu bombu, ktorá sa nachádzala v rieke Mohan v centre Frankfurtu. Samovoľný výbuch starých bômb v krajine nastáva podľa agentúry DPA približne raz ročne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.