Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2019, 00:00

Americká prohibícia zvýšila dopyt po alkohole

Najznámejší zákaz v amerických dejinách trval bezmála štrnásť rokov a priniesol úplne opačný efekt, než jeho strojcovia dúfali a chceli. Zrušili ho 5. decembra 1933 a v USA sa tak mohol opäť legálne vyrábať a predávať alkohol.

Americká prohibícia zvýšila dopyt po alkohole
Zdroj: Flickr

Začiatkom 30. rokov minulého storočia bolo vari každému Američanovi jasné, že experiment so vznešenými cieľmi, ako prohibíciu nazval prezident Herbert Hoover, sa nevydaril. Alkohol sa síce už viac než 10 rokov nesmel legálne predávať, ľudia však pili viac ako predtým. Prekvital čierny trh, štát prichádzal o stámiliónové zisky z daní za oficiálne vyrábaný alkohol a zarábalo na ňom podsvetie. Americký zákonodarný zbor si však veľmi neochotne priznával, že sa pomýlil, keď v roku 1919 prohibíciu schválil.


„Bojoval som a celý život aj budem bojovať proti tomuto prekliatemu, špinavému a zhnitému biznisu,“ hlásal na začiatku 20. storočia americký presbyteriánsky kazateľ Billy Sunday. „Som totiž presvedčený, že ak sa spoločnosť zbaví alkoholu, zmiznú z našich miest chudobné chatrče a väzenia budeme môcť prestavať na fabriky, pretože ak ľudia prestanú piť, stanú sa z nich bezúhonní občania,“ tvrdil Sunday.


Celoplošný zákaz prišiel neskôr
Nebol jediným zaprisahaným bojovníkom proti alkoholu. Rôzne abstinenčné spolky a hnutia

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.