Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2019, 00:00

Americká prohibícia zvýšila dopyt po alkohole

Najznámejší zákaz v amerických dejinách trval bezmála štrnásť rokov a priniesol úplne opačný efekt, než jeho strojcovia dúfali a chceli. Zrušili ho 5. decembra 1933 a v USA sa tak mohol opäť legálne vyrábať a predávať alkohol.

Americká prohibícia zvýšila dopyt po alkohole
Zdroj: Flickr

Začiatkom 30. rokov minulého storočia bolo vari každému Američanovi jasné, že experiment so vznešenými cieľmi, ako prohibíciu nazval prezident Herbert Hoover, sa nevydaril. Alkohol sa síce už viac než 10 rokov nesmel legálne predávať, ľudia však pili viac ako predtým. Prekvital čierny trh, štát prichádzal o stámiliónové zisky z daní za oficiálne vyrábaný alkohol a zarábalo na ňom podsvetie. Americký zákonodarný zbor si však veľmi neochotne priznával, že sa pomýlil, keď v roku 1919 prohibíciu schválil.


„Bojoval som a celý život aj budem bojovať proti tomuto prekliatemu, špinavému a zhnitému biznisu,“ hlásal na začia

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.