Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.07.2019, 15:48

Austrálsky minister chce fungujúceho "Veľkého brata." V MHD by ľudia platili svojou tvárou

Podľa predstavy ministra Andrewa Constanca by ľudia jedného dňa nemuseli na prepravu v MHD využívať akékoľvek karty.

Austrálsky minister chce fungujúceho "Veľkého brata." V MHD by ľudia platili svojou tvárou
Zdroj: Reuters

Austrálsky štát Nový Južný Wales uvažuje o zavedení "bezdotykovej platby za prepravu" inovatívnym spôsobom. Za dopravu by v prípade uvedenia systému do prevádzky ľudia platili iba svojou tvárou.

"Žiadne kontrolné brány, len hladká cesta." To je vízia nového prepravného systému v Sydney podľa ministra dopravy Nového Južného Walesu Andrewa Constanca.

Podľa jeho predstavy, ktorú predniesol minulý týždeň na tlačovej konferencii o budúcnosti dopravy na Inštitúte v Sydney, by ľudia jedného dňa nemuseli na prepravu využívať akékoľvek karty.

"Bezdotykové platby" by podľa neho mohli prebiehať v rámci hromadnej dopravy v najľudnatejším meste Austrálie "už v neďalekej budúcnosti."

"V transportnom priestore by sme využívali technológie rozpoznávania tvárí a zákazníkom, ktorí by si o to požiadali, by sme poplatky za dopravu strhávali priamo z ich účtu Opal," uviedol minister.

Opal je austrálska verzia predplatených cestovných lístkov na mestskú hromadnú dopravu. Pasažieri by jednoducho prechádzali, bez toho aby ich ktokoľvek musel kontrolovať. Všetko by mal na starosti automatizovaný systém.

Podľa serveru itnews.com.au by možné zavedenie tohto systému mohlo vysvetliť, prečo sa štátna prepravná spoločnosť Nového Južného Walesu zatiaľ zdráha zavádzať platby cez Apple Pay a Google Pay.

"Vlaková doprava v Sydney prepraví ročne okolo 420 miliónov pasažierov. To je o 112 miliónov viac ako pred piatimi rokmi," uviedol minister.

"Neexistuje iná železnica na svete, ktorá by pocítila nárast o 35 percent za tak krátku dobu, a preto vláda Nového Južného Walesu investovala len do vlakovej dopravy 4,3 miliardy (austrálskych) dolárov," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.