Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2019, 10:36

Trump svojimi vyjadreniami podnecuje násilné útoky, tvrdí jeho rival Biden

Joe Biden vyhlásil, že chce odstrániť typ zbraní, ktoré boli použité v posledných masakroch.

Trump svojimi vyjadreniami podnecuje násilné útoky, tvrdí jeho rival Biden
Zdroj: Reuters

Bývalý viceprezident Spojených štátov Joe Biden v kalifornskom meste San Diego v nedeľu vyhlásil, že rétorika prezidenta Donalda Trumpa prispieva k nenávistným násilným útokom.

Reagoval tak na dva najnovšie incidenty, ku ktorým došlo počas víkendu. V sobotu zastrelil 21-ročný Patrick Crusius v nákupnom stredisku v meste El Paso v štáte Texas dvadsať ľudí a 26 zranil. O trinásť hodín neskôr sa odohrala ďalšia streľba pred barom v meste Dayton v štáte Ohio, kde útočník zabil deväť ľudí vrátane svojej sestry a 27 zranil. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA.

​Biden vyhlásil, že chce odstrániť typ zbraní, ktoré boli použité v posledných masakroch. Ako píše DPA, narážal zjavne na poloautomatické pušky AR-15. Dodal však, že USA by mali zlepšiť opatrenia súvisiace so zbraňami a hovoriť aj o nenávisti, ktorá podľa neho tieto útoky podnecuje.

"Faktom je, že belošskí nacionalisti, belošskí šovinisti (a ich) extrémne ideológie sa rozširujú a v Amerike zakoreňujú," vyhlásil Biden.

Vo svojom emotívnom prejave ďalej odsúdil niektoré z Trumpových kontroverzných vyjadrení. "Ak sa Oválna pracovňa stane bezpečným prístavom pre šírenie nenávisti, legitimizuje tak extrémizmus na území celej krajiny," povedal Biden a dodal, že hoci podľa neho Trump za spomínané útoky nie je osobne zodpovedný, jeho slová majú výrazný dosah.

Na podujatí, kde prebiehala i finančná zbierka na Bidenovu prezidentskú kampaň, sa zúčastnilo 75 ľudí. Táto akcia sa konala v mestskej časti Del Cerro v San Diegu, odkiaľ pochádza podnikateľ a aktivista chaldejsko-amerického pôvodu Mark Arabo, ktorý sa zasadzuje za ľudské práva perzekvovaných kresťanov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.