Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.08.2019, 14:53

Vo funkcii prezidenta som prišiel o miliardy dolárov, sťažuje sa Trump

Sumu, na ktorú sa prezident odvoláva, je podľa televízie NBC prakticky nemožné overiť.

Vo funkcii prezidenta som prišiel o miliardy dolárov, sťažuje sa Trump
Zdroj: Reuters

Prezidentský úrad stál Donalda Trumpa "miliardy dolárov", čiastočne vyplatených za advokátov najatých kvôli súdnym sporom vyvolaných opozíciou. Prezident USA to podľa televízie NBC vyhlásil počas utorkovej cesty do pennsylvánskeho mesta Monaca.

"Byť prezidentom ma stálo majetok, každý deň ma niekto žaluje," povedal šéf Bieleho domu.

Trump kritizoval svojich protivníkov, ktorí mu majú za zlé, že za pobyt v jeho hoteloch mu platia veľké sumy členovia cudzích delegácií vrátane kontroverzného saudského korunného princa Muhammada bin Salmána.

Nie je to možné overiť

"A čo tých päť miliárd, ktoré strácam? Veď prezidentský úrad ma možno stojí tri až päť miliárd dolárov (až štyri a pol miliárd eur). Je mi to však jedno, keď je človek bohatý, nezáleží na tom. Proste chcem odviesť skvelú prácu," vyhlásil Trump.

Sumu, na ktorú sa prezident odvoláva, je prakticky nemožné overiť, komentovala prezidentovej výroky americká televízia. Trump totiž odmieta zverejniť svoje daňové priznania a navyše podľa NBC v minulosti informácie o svojom majetku značne preháňal.

Prezident sa posťažoval, že je pod paľbou kritiky za svoje zárobky. Americké súdy, väčšinou na popud opozičných politikov alebo aktivistov, skúmajú obchodné praktiky prezidentovho washingtonského hotela a jeho údajne problematické príjmy z pobytu zahraničných štátnikov.

Čo hovorí ústava

Ústava zakazuje prezidentovi prijímať dary alebo platby zo zahraničia bez schválenia Kongresu. Prezident sa obhajuje tým, že od nástupu do funkcie spravuje hotel fond vedený jeho dvoma synmi.

"Žalujú ma za zárobky. Nikto sa ale nepozrie na Obamu, ktorý za knihu dostal 60 miliónov dolárov. To má byť OK, hoci nikto v dejinách také peniaze za knihu nedostal," povedal Trump.

Manželia Barack a Michelle Obamovci podpísali predvlani s vydavateľstvom Penguin Random House zmluvu na novú knihu za 65 miliónov dolárov. Klauzula, zakazujúca hlave štátu inkasovať peniaze kvôli konfliktu záujmov, sa však vzťahuje na prezidentov v úrade, nie na súkromné ​​osoby, ktorými Obamovci teraz sú, upozornila NBC.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.