Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.08.2019, 13:40

Tisíce demonštrantov v Hongkongu sa zišli v daždi. Vyjadrili hnev voči vláde a policajnému násiliu

​V Hongkongu sa 9. júna začala séria protestov namierených proti návrhu zákona, ktorý by umožnil vydávanie jeho obyvateľov podozrivých zo spáchania trestných činov do pevninskej Číny.

Protesty v Hongkongu
Zdroj: TASR/AP

Tisíce protivládnych demonštrantov sa zhromaždili v nedeľu na hlavnej dopravnej tepne v Hongkongu aj napriek silnému dažďu a policajnému zákazu, informovala agentúra DPA.

Medzi účastníkmi protestu boli študenti i starší obyvatelia, ktorí sa podľa svojich slov zhromaždili, aby vyjadrili hnev voči vláde a nedávnemu policajnému násiliu.

​V Hongkongu sa 9. júna začala séria protestov namierených proti návrhu zákona, ktorý by umožnil vydávanie jeho obyvateľov podozrivých zo spáchania trestných činov do pevninskej Číny. Aktivisti takisto žiadajú vyšetrovanie policajného násilia a odstúpenie správkyne Hongkongu Carrie Lamovej.

Jeden z účastníkov nedeľňajšej demonštrácie povedal, že protesty budú pokračovať, až kým vláda nesplní päť požiadaviek, ktoré zahŕňajú trvalé odloženie návrhu zákona o extradíciách a odstúpenie Lamovej.

Nedeľňajší protest sa začal vo Viktóriinom parku v luxusnej štvrti Causeway Bay, odkiaľ sa účastníci pomaly presunuli do obchodnej časti mesta. Polícia podľa DPA protestujúcim povolila zhromaždiť sa, nedovolila im však pochodovať ulicami mesta.

Prodemokratické protesty boli tento týždeň podrobené kritike po tom, ako aktivisti v utorok zablokovali dva terminály hongkonského letiska a dostali sa do zrážok s políciou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.