Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2019, 18:42

Varovanie od Putina. Hrozí rozmiestnením nových rakiet v Európe

  • Vladimir Putin vyhlásil, že Rusko bude vyvíjať nové rakety stredného a krátkeho doletu, ale neumiestni ich skôr, než tak urobia Spojené štáty.
  • Moskva je podľa ruského vodcu pripravená o raketách rokovať s USA aj Európou, ale v prípade rozmiestnenia amerických rakiet podnikne zrkadlové odvetné opatrenia.
  • Putin potvrdil, že išlo o skúšku "zbrojného systému", a dodal, že vzhľadom k vojenskému charakteru incidentu záležitosť podlieha utajeniu.
Vladimir Putin
Zdroj: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Spojené štáty, že by mohli rozmiestniť v Rumunsku a neskôr aj v Poľsku nové pozemné rakety s plochou dráhou letu.

Ruský vodca tak pri návšteve Helsínk reagoval na nedávny test americkej rakety s doletom vyše 500 kilometrov, ktorá bola ešte pred troma týždňami podľa rusko-americkej zmluvy zakázaná. Zmluva zanikla 2. augusta.

Putinovo varovanie

Putin vyhlásil, že Rusko bude vyvíjať nové rakety stredného a krátkeho doletu, ale neumiestni ich skôr, než tak urobia Spojené štáty. Pentagon podľa amerických médií uvažuje o tom, že by donedávna zakázané rakety rozmiestnil hlavne na ázijskom kontinente, kde by mohli čeliť rastúcej vojenskej moci Číny.

Zmluva o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF) z roku 1987 zakazovala Spojeným štátom a Rusku zaraďovať do výzbroje pozemné rakety s doletom od 500 do 5 500 kilometrov. Oba štáty sa v poslednej dobe obviňovali z jej porušovania.

Vzájomné výhrady viedli k tomu, že Washington a neskôr aj Moskva od zmluvy INF odstúpili. V Rumunsku a Poľsku môžu byť rozmiestnené už existujúce americké rakety Tomahawk, "stačí len vymeniť softvér", povedal Putin.

Hrozia odvetné opatrenia

Moskva je podľa ruského vodcu pripravená o raketách rokovať s USA aj Európou, ale v prípade rozmiestnenia amerických rakiet podnikne zrkadlové odvetné opatrenia.

Ruský prezident sa v besede s novinármi dotkol aj nedávnej havárie na severe Ruska, kde pri teste rakety zrejme explodovalo jadrové zariadenie zabezpečujúce jej pohon.

Putin potvrdil, že išlo o skúšku "zbrojného systému", a dodal, že vzhľadom k vojenskému charakteru incidentu záležitosť podlieha utajeniu. Zvýšenie radiácie podľa neho nezaznamenali ruské ani americké monitorovacej stanice. Pri výbuchu zahynulo sedem ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.