Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.08.2019, 22:58

Trump do Poľska nepoletí kvôli hurikánu, pošle viceprezidenta

Minulý týždeň Trump zrušil cestu do Kodane kvôli odpovedi Dánska na predaj Grónska.

Trump do Poľska nepoletí kvôli hurikánu, pošle viceprezidenta
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump zrušil svoju nadchádzajúcu cestu do Poľska kvôli hurikánu Dorian, ktorý sa rúti na Floridu.

Hlavu Bieleho domu bude tak vo Varšave zastupovať viceprezident Mike Pence. Informovala o tom agentúra AP.

Svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že najväčšiu prioritu teraz má bezpečnosť Američanov, ktorí stoja v ceste hurikánu, a preto je "veľmi dôležité", aby zostal vo Washingtone.

Doplnil, že dnes o zrušení svojej návštevy informoval poľského prezidenta Andrzeja Dudu a že v blízkej dobe chce naplánovať inú cestu do Poľska.

Kancelár poľského prezidenta Krzysztof Szczerski podľa agentúry Reuters oznámil, že by Trump mohol Poľsko navštíviť v nadchádzajúcich mesiacoch.

Trump mal začať dvojdňovú návštevu Poľska v nedeľu. Na mieste sa mal zúčastniť ceremónie pri príležitosti 80. výročia začiatku druhej svetovej vojny.

Poľská vláda mala v pláne počas návštevy tiež podpísať so Spojenými štátmi dohodu o bezpečnosti a spolupráci v oblasti mobilných sietí piatej generácie (5G).

​Teraz bude na mieste Trumpa zastupovať viceprezident.

Minulý týždeň Trump zrušil cestu do Kodane, ktorá sa mala uskutočniť začiatkom septembra, kvôli tomu, že s ním dánska premiérka Mette Frederiksen nechcela prebrať prípadný predaj Grónska Spojeným štátom.

Hurikán Dorian po prechode cez severný Karibik teraz postupuje ďalej na západ Atlantickým oceánom, kde podľa amerického Národného strediska pre hurikány (NHC) výrazne zosilnie a cez víkend zasiahne Bahamy a Floridu.

V nedeľu by mohol Floridu bičovať vietor o rýchlosti cez 200 kilometrov za hodinu, ohrozený môže byť aj juh Georgie. Karibik ale vyviazol len s obmedzenými škodami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.