Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.08.2019, 17:27

Prestrelka na Twitteri. Trump ukázal výbuch rakety, Irán to popiera

Po Trumpových správach zverejnili Irán zábery satelitu, ktorý mal byť údajne zničený.

Prestrelka na Twitteri. Trump ukázal výbuch rakety, Irán to popiera
Zdroj: Reuters

Na iránskej základni vo vesmírnom centre vybuchla tento týždeň raketa so satelitom a americký prezident Donald Trump v piatok na Twitteri zverejnil snímku, ktorá údajne explóziu zachytáva. Dodal, že Washington na nehode nemá podiel. Irán ukázal novinárom satelit Nahid 1, aby poprel správy o jeho zničení.

Agentúra Reuters napísala, že detaily o štvrtkovej explózii nie sú stále jasné. Iránsky minister komunikačných technológií Džavád Azar Džahromí vzal v sobotu novinárov do teheránskeho vesmírneho výskumného centra a ukázal im neporušený satelit Nahid 1.

Predtým na Twitter umiestnil snímku, na ktorej stojí pred týmto zariadením a v popisku určenom Trumpovi píše: "Ja a Nahid 1 teraz, dobré ráno Donald Trump!"

Prezident v piatok na Twitteri zverejnil fotografiu, ktorá podľa neho zachytáva "katastrofickú nehodu" nosnej rakety Zafír na odpaľovacej rampe vesmírneho strediska v severoíránskej provincii Semnan.

"Spojené štáty nemajú žiadny podiel na tejto katastrofické nehode, ktorá sa stala pri príprave štartu rakety Zafír na iránskej odpaľovacej základni v Semnan. Prajem Iránu všetko najlepšie a šťastie pri objasňovaní toho, čo sa stalo," napísal k snímke Trump.

Džahromí sa snažil svojim tweetom poprieť správy niektorých médií, podľa ktorých išlo o tohtoročný tretí nevydarený pokus pri štarte nosnej rakety so satelitom.

"Satelitu Nahid 1 sa naozaj darí dobre, je v laboratóriu a novinári sa môžu prísť pozrieť," napísal minister. Podľa iránskej štátnej agentúry IRNA tiež povedal, že netuší, čo sa stalo v stredisku v Semnan, a že by to mal objasniť minister obrany, ktorý za toto pracovisko zodpovedá.

Agentúra AP píše k tretiemu incidentu v iránskom vesmírnom stredisku, že vyvoláva podozrenie zo sabotáže vo vesmírnom programe Iránu.

USA v minulosti tento program kritizovali s tým, že sa za pokusmi umiestniť satelity na obežnú dráhu skrývajú testy moderných balistických rakiet.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.