Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.09.2019, 13:35

Turecko a USA začali so spoločným hliadkovaním na severe Sýrie

Šesť tureckých obrnených vozidiel sprevádzaných dvoma vojenskými vrtuľníkmi prekročilo v nedeľu turecko-sýrske hranice a spojili sa s americkými silami dislokovanými na severe Sýrie.

Sýria
Zdroj: Reuters

Spojené štáty a Turecko začali v nedeľu so spoločnými vojenskými hliadkami na severovýchode Sýrie, ktorých cieľom je zmiernenie napätia medzi Ankarou a Američanmi podporovanými kurdskými silami. Informovala o tom agentúra AFP.

Šesť tureckých obrnených vozidiel sprevádzaných dvoma vojenskými vrtuľníkmi prekročilo v nedeľu turecko-sýrske hranice a spojili sa s americkými silami dislokovanými na severe Sýrie, čím začali plniť dohodu o vytvorení "bezpečnej zóny" medzi tureckými hranicami a oblasťami ležiacimi východne od rieky Eufrat, ktoré ovládajú kurdské Oddiely ľudovej obrany (YPG). Dohodu uzavreli Spojené štáty a Turecko 7. augusta.

Kurdské jednotky YPG sú spojencom Washingtonu, avšak v Ankara ich pokladá za "teroristickú" odnož v Turecku zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK). Tú za teroristickú organizáciu považujú aj USA a EÚ.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nedávno pohrozil, že ak nenastane pokrok v rokovaniach o bezpečnej zóne, turecká armáda proti Kurdom zasiahne. Podľa Erdogana americký prezident Donald Trump prisľúbil, že zóna bude 32 kilometrov široká. Nedávno bolo tiež zriadené spoločné turecko-americké operačné stredisko.

Turecko v roku 2016 podniklo cezhraničnú operáciu v severnej Sýrii s cieľom podporiť skupiny povstalcov bojujúce proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS). Začiatkom roka 2018 zasahovali turecké ozbrojené sily na severe Sýrie proti YPG.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.