Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.09.2019, 23:42

V Iráne sa upálila futbalová fanúšička, porušila zákaz vstupu na štadión

Ženy nemajú vstup na futbalový štadión povolený.

V Iráne sa upálila futbalová fanúšička, porušila zákaz vstupu na štadión
Zdroj: TASR

Iránska futbalová fanúšička, ktorá sa zapálila pred súdom po tom, čo bola zatknutá na štadióne v Iráne, kam prišla oblečená ako muž, svojim zraneniam podľahla.

Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Kým v Iráne bolo v predchádzajúcich rokoch menšiemu počtu cudziniek povolené futbalové stretnutia sledovať, Iránky od islamskej revolúcie z roku 1979 na futbalové štadióny nesmú.

Žena, ktorá na internete dostala prezývku "Modrá dievča" kvôli farbám jej obľúbeného tímu Esteghlal, zomrela v nemocnici v pondelok na rozsiahle popáleniny.

Tie si spôsobila, keď sa pred týždňom zapálila pred súdom zo strachu, že bude poslaná na pol roka do väzenia.

Smútok nad stratou mladého života vyjadrilo mnoho ľudí na sociálnych sieťach, aj organizácie na ochranu ľudských práv, vrátane Amnesty International. Žena mala podľa Reuters okolo 30 rokov.

"Jediné čím sa previnila bolo, že žila v krajine, kde ženy čelia diskriminácii, ktorá je ukotvená v práve a premieta sa tými najhroznejším spôsobmi do všetkých oblastí života, vrátane športu," uviedol Philip Luther z Amnesty International.

Medzinárodná futbalová federácia FIFA, ktorá v minulosti vyzvala Irán, aby zákaz vstupu žien na štadióny zrušil, prípad označila za tragédiu.

Taliansky futbalový klub Roma na twitteri takisto vyjadril smútok nad úmrtím s tým, že "nastal čas, aby si všetci v Iráne mohli užiť sledovanie futbalu spoločne".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.