Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2019, 11:34 Aktualizované dňa 11.09.2019 o 12:08

Škótsky súd označil Johnsonovo odstavenie parlamentu za nezákonné

Vláda sa chce proti verdiktu odvolať k britskému najvyššiemu súdu.

Škótsky súd označil Johnsonovo odstavenie parlamentu za nezákonné
Zdroj: Reuters

Vynútená prestávka v zasadnutí britského parlamentu je nezákonná. Rozhodol o tom dnes škótsky odvolací súd, ktorý tak zvrátil rozhodnutie súdu nižšej inštancie. Vláda sa chce proti verdiktu odvolať k britskému najvyššiemu súdu, ktorý už termín prerokovanie kauzy stanovil na budúci utorok.

Podľa kritikov chce premiér Johnson nútenú pauzu využiť, aby obmedzil možnosť parlamentu zasahovať do brexitu. Do termínu odchodu Británie z EÚ zostáva 50 dní.

​Vláda premiéra Borisa Johnsona na konci augusta požiadala kráľovnú Alžbetu II., aby ukončila aktuálne zasadnutie parlamentu a ďalšie zasadnutie začala až 14. októbra.

Panovníčka, ktorá koná na odporúčanie predsedu vlády, žiadosti vyhovela. Proti tomu sa však postavila opozícia aj ďalší kritici vlády, podľa ktorých je cieľom Johnsonovho kroku vyradiť parlament z rozhodovania o brexite. Kontroverzné rozhodnutie preto napadli na súdoch v Škótsku, Anglicku a Severnom Írsku.

Na súd v Edinburghu sa obrátila skupina viac ako 75 opozičných zákonodarcov. Súd nižšej inštancie pred týždňom však rozhodol, že vynútená prestávka niekoľko týždňov pred termínom odchodu Británie z EÚ je v súlade so zákonom. Sudca Raymond Doherty vtedy povedal, že ide o problém politický a nie o záležitosť justície.

"Všetci traja sudcovia škótskeho najvyššieho odvolacieho súdu skončenie rokovania označili za nezákonné," komentovala dnešné rozhodnutie na twitteri jedna zo sťažovateliek, poslankyňa Škótskej národnej strany (SNP) Joanna Cherryová. "Domnievame sa, že následkom tohto rozhodnutia je, že zasadnutie parlamentu už nie je prerušené," uviedol právny zástupca sťažovateľov Jolyon Maugham.

Podobne ako prvostupňový súd v Škótsku rozhodol už minulý týždeň tiež súd v Londýne, ku ktorému sťažnosť na vládny krok podali aktivistka Gina Millerová a bývalý konzervatívny premiér John Major. Aj podľa londýnskeho súdu však konal premiér Johnson v súlade so zákonom.

Proti rozsudku súdu v britskej metropole sa sťažovatelia odvolali na najvyšší súd, vláda sa zase chce odvolať proti dnešnému rozsudku škótskeho odvolacieho súdu. Oboma prípadmi sa tak bude zaoberať najvyšší britský súd, ktorý už termín prerokovania stanovil na 17. september.

Za bežnej situácie je prerušenie práce parlamentu rutinnou súčasťou britského politického systému. Pobúrenie však vyvolalo načasovanie tohto kroku: do termínu odchodu Británie z Európskej únie zostáva 50 dní. Neobvyklá je tiež dĺžka prestávky, podľa agentúry Reuters v posledných rokoch takéto pauzy trvali od päť do 20 dní. Aktuálna prestávka bude dlhá päť týždňov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.