Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2019, 19:50

Na Bahamách je po hurikáne Dorian nezvestných 2 500 ľudí

Hurikán Dorian zasiahol karibské súostrovie 1. septembra ako hurikán piatej, teda najvyššej kategórie.

Hurikán Dorian
Zdroj: TASR/AP

Po hurikáne Dorian je na Bahamách nezvestných 2 500 ľudí, oznámili dnes miestne úrady. Upozorňujú ale, že zoznamy nezvestných ešte neporovnali so zoznamami ľudí, ktorí zatiaľ bývajú v provizórnych prístreškoch, alebo ktorí sa z ostrovov evakuovali.

Počet nezvestných by sa tak mohol ešte znížiť. V núdzových úkrytoch sú na ostrovoch stále tisícky ľudí. Búrka si podľa posledných údajov vyžiadala 50 mŕtvych, ich počet ale zrejme porastie s tým, ako pokračujú pátracie a záchranné akcie, varujú úrady.

​Dorian zasiahol karibské súostrovie 1. septembra ako hurikán piatej, teda najvyššej kategórie.

Bola to jedna z najsilnejších doteraz zaznamenaných búrok v oblasti a sprevádzal ju vietor o sile až 300 kilometrov za hodinu.

Živel na ostrovoch zrovnal so zemou celé štvrte a poškodil tiež kľúčovú infraštruktúru.

Kým sa už podarilo obnoviť dodávky elektriny na najsevernejšom ostrove Grand Bahama, elektrické vedenie v okolí mesta Marsh Harbour, najväčšieho na ostrovoch Abaco, bolo podľa úradov kompletne zničené.

Hurikán tam zničil 90 percent všetkých domov. Dnes by však mali byť do oblasti v obmedzenej miere obnovené komerčné lety.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.