Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2019, 21:08

V USA sa začala príprava ústavnej žaloby na prezidenta

Proces sa začal vypočúvaním Trumpovho dôverníka Lewandowského.

V USA sa začala príprava ústavnej žaloby na prezidenta
Zdroj: Reuters

Snemovňa reprezentantov dnes výsluchom dôverníka a volebného poradcu Donalda Trumpa Coryho Lewandowského začala dlhý a zložitý proces prípravy ústavnej žaloby na prezidenta, takzvaného impeachmentu.

Séria vypočúvaní má pripraviť dostatočne presvedčivé podklady pre rozhodnutie, či demokrati procedúru impeachmentu začnú. Rozhodnutie má padnúť do konca tohto roka.

Zákaz Bieleho domu

Vypočutie pred právnym výborom snemovne mali dnes okrem Lewandowského podstúpiť aj niekdajší poradca Bieleho domu Rob Porter a bývalý zástupca personálneho šéfa Bieleho domu Rick Dearborn.

Prišiel ale len Lewandowski, ktorý síce v Bielom dome nikdy nepôsobil, avšak pred voľbami bol šéfom Trumpovho štábu a jeho vzťah s prezidentom bol vždy dôverný.

Ostatným dvom mužom Biely dom účasť na pojednávaní zakázal.

Aj podľa dobrozdania ministerstva spravodlivosti sú ako bývalí členovia prezidentovho tímu viazaní mlčanlivosťou a nie sú povinní sa do Kongresu dostaviť.

​Lewandowskému Biely dom v pondelok nariadil, aby pri dnešnom vypočutí neuvádzal žiadne informácie o rozhovoroch, ktoré mal s Trumpom po jeho inaugurácii v januári 2017.

Po tomto dátume sa Lewandowski nemal odchýliť od správy, ktorú vypracoval osobitný vyšetrovateľ FBI Robert Mueller. Týkala sa ruských zásahov do amerických prezidentských volieb v roku 2016.

Politické divadlo

Vzhľadom k lojalite Lewandowského je podľa amerických médií pochybné, že by sa členovia právneho výboru dozvedeli prevratné novinky.

Podľa agentúry Reuters je dnešné vypočutie skôr politické divadlo než vecné rokovania.

V júni 2017 Trump podľa Muellerovej správy Lewandowského požiadal, aby odovzdal list vtedajšiemu ministrovi spravodlivosti Jeffovi Sessionsovi.

Minister mal zariadiť, aby sa pátranie po ruskom zasahovaní netýkalo Trumpovej volebnej kampane.

Oficiálny začiatok procesu impeachmentu 

O mesiac neskôr Trump pohrozil, že Sessionsa odvolá, ak Lewandowského nevypočuje.

Lewandowski pred odchodom do Kongresu na twitteri napísal, že je "nadšený možnosťou pripomenúť americkému ľudu, že (zo strany Trumpa) nedošlo k žiadnemu tajnému sprisahania ani obštrukciám pri vyšetrovaní".

V úvode vypočutia potom vyhlásil, že "americkému národu by viac prospelo, keby sa volení zástupcovia sústredili na boj so skutočnou krízou, ktorej naša krajina čelí, nie na mlátenie prázdnej slamy, ktorým je toto vypočutie".

Demokratmi ovládaná Snemovňa reprezentantov už v minulosti usporiadala niekoľko vypočutí, ktoré sa týkali údajných prezidentových prehreškov.

Dnešný výsluch bol ale prvým oficiálne spojeným s procedúrou impeachmentu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.