Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.09.2019, 11:43

Putin navrhuje raketové moratórium, poslal list krajinám NATO

Vladimir Putin reagoval na augustový zánik rusko-americkej zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu.

Putin navrhuje raketové moratórium, poslal list krajinám NATO
Zdroj: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin poslal list vedúcim predstaviteľom niekoľkých desiatok krajín, v ktorom navrhol moratórium na rozmiestňovanie rakiet stredného a krátkeho doletu v Európe a v iných častiach sveta.

S odvolaním sa na kremeľských diplomatov o tom dnes informoval ruský denník Kommersant. List bol podľa neho odoslaný okrem iného do všetkých metropol členských štátov Severoatlantickej aliancie.

​Putin reagoval na augustový zánik rusko-americkej zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF), ktorá zakazovala obom stranám zaradiť do arzenálu rakety odpaľované zo zeme s doletom 500 až 5500 kilometrov.

Zmluva INF stratila platnosť, keď sa z jej porušovania vzájomne obviňovali Rusko i USA.

Rusko sa po zániku zmluvy INF zaviazalo, že v Európe ani v iných častiach sveta neumiestni svoje rakety stredného a krátkeho doletu, ak tak neurobia Američania.

V európskych metropolách však podľa Kommersantu záväzok nevzbudil žiadne nadšenie, pretože Moskva podľa NATO už také rakety na svojom území má.

Z Putinovho listu, odoslaného minulý štvrtok, ale vyplýva, že Rusko je ochotné svoj záväzok vystaviť medzinárodnej kontrole.

Putinov list okrem členských štátov NATO dostali aj iné krajiny, napríklad Čína, napísal Kommersant. Odoslaný bol aj na adresu šéfky diplomacie Európskej únie Federika Mogheriniovej a generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberg.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.