Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2019, 12:59

Brusel zažaloval Poľsko, hovorí o ohrození nezávislosti justície

Žaloba mieri proti ďalšej časti justičnej reformy, ktorou sa podľa Európskej komisie snaží PiS obmedziť nezávislosť súdov a posilniť svoju moc.

Brusel zažaloval Poľsko, hovorí o ohrození nezávislosti justície
Zdroj: EPA

Kvôli novému disciplinárnemu poriadku poľských sudcov zažalovala Európska komisia Poľsko na Súdnom dvore EÚ.

Komisia to uviedla v dnešnom vyhlásení, podľa ktorého zákon zavádzajúci možnosť postihov pre sudcov ohrozuje nezávislosť justície.

Brusel prichádza s novým krokom len niekoľko dní pred poľskými parlamentnými voľbami, ktorých jasným favoritom je vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS).

Súd EÚ sa už na podnet komisie tento rok zaoberal znížením veku odchodu do dôchodku sudcov poľského najvyššieho súdu. Toto opatrenie je podľa záveru súdu v rozpore s právom Únie.

Dnes zverejnená žaloba mieri proti ďalšej časti justičnej reformy, ktorou sa podľa poľskej opozície aj Európskej komisie snaží PiS obmedziť nezávislosť súdov a posilniť svoju moc.

"Poľský zákon predovšetkým umožňuje, aby boli radoví sudcovia podrobovaní disciplinárnemu vyšetrovaniu, procedúram a sankciám na základe obsahu ich rozsudkov," zdôvodnila komisia svoj krok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.