Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2019, 18:09

Reakcie na vývoj v Británii: Mal to byť deň objasnenia, namiesto toho máme odklady a zmätok

Podľa Reuters sa veľvyslanci 27 krajín EÚ bez Británie stretnú v nedeľu dopoludnia v Bruseli, aby sa poradili o ďalších krokoch.

Reakcie na vývoj v Británii: Mal to byť deň objasnenia, namiesto toho máme odklady a zmätok
Zdroj: Reuters

Ďalšie odloženie brexitu by nikomu neprospelo, uviedol dnes nemenovaný diplomatický zdroj z Francúzska v reakcii na výsledok hlasovania dolnej komory britského parlamentu, ktorá dnes prijala návrh odkladajúci schválenie dohody o odchode Británie z Európskej únie.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki uviedol, že nestráca nádej, že britský parlament dohodu prijme.

"Francúzsko (výsledok hlasovania) preberie so svojimi európskymi partnermi, v tejto chvíli nemôže nijako rozhodnúť. Dohodu sme vyjednali a je na britskom parlamente, aby ju schválil alebo neschválil," citovala diplomatický zdroj agentúra Reuters.

Šéf najsilnejšej europarlamentnej frakcie ľudovcov Manfred Weber konštatoval, že EÚ musí po dnešku opäť čakať na Britániu, aby jej oznámila svoje plány. "V Dolnej snemovni to mal byť deň objasnenia, namiesto toho tu znova máme odklady a zmätok," napísal Weber na twitteri.

Podľa Reuters sa veľvyslanci 27 krajín EÚ bez Británie stretnú v nedeľu dopoludnia v Bruseli, aby sa poradili o ďalších krokoch.

O dohode, ktorej podobu lídri EÚ schválili na štvrtkovom summite, mal pôvodne hlasovať budúcu stredu tiež Európsky parlament.

Koordinátor europarlamentu pre brexit Guy Verhofstadt dnes však na twitteri oznámil, že o ďalších krokoch sa rozhodne v pondelok.

"Nech už sa stane čokoľvek, pochody pred britským parlamentom dokazujú, aké dôležité je zachovanie blízkeho vzťahu EÚ a Británie," uviedol Verhofstadt s odkazom na desaťtisíce zástancov zotrvania Británie v EÚ, ktorí sa dnes vydali do ulíc Londýna.

"Poľsko vidí dnešné rozhodnutie Dolnej snemovňa nie ako odmietnutie dohody o odchode, ale ako odloženie jej prijatia," uviedol na twitteri poľský premiér Morawiecki. Podľa neho by malo byť prioritou odvrátiť chaotický odchod Británie z EÚ bez dohody.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.