Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2019, 22:08

Predčasné voľby by v Británii s náskokom vyhrali vládni konzervatívci

Opoziční labouristi by získali len 24 percent hlasov.

Predčasné voľby by v Británii s náskokom vyhrali vládni konzervatívci
Zdroj: Reuters

Konzervatívci britského premiéra Borisa Johnsona by vo voľbách jasne porazili opozičných labouristov. Vyplýva to z nedávno uskutočneného prieskumu spoločnosti Opinium.

Toryovci by podľa prieskumu získali 40 percent hlasov, zatiaľ čo labouristi len 24 percent. Johnson vo štvrtok oznámil, že v pondelok predloží parlamentu návrh, aby sa 12. decembra konali predčasné parlamentné voľby.

Ako prieskum tiež ukázal, pre liberálnych demokratov, ktorí sú stúpencami členstva krajiny v Európskej únii, by hlasovalo 15 percent opýtaných.

Protiúnijnej Strane pre brexit Nigela Faragea by  dalo hlas desať percent respondentov. Prieskum bol vykonaný medzi 23. a 25. októbrom.

Johnson, ktorý bol zvolený do čela strany v júli, navrhol konanie predčasných volieb po tom, čo sa mu nepodarilo presadiť v britskom parlamente dohodu o brexite.

Na schválenie predčasných volieb treba súhlas dvoch tretín poslancov. Ak by návrh získal v Dolnej snemovni podporu, potom by podľa pravidiel bol parlament rozpustený 6. novembra.

To by podľa Johnsona poskytlo poslancom dostatočný čas, aby mohli podrobne posúdiť vykonávací zákon o brexite a schváliť dohodu o odchode Británie z Európskej únie.

Podľa zatiaľ stále platného termínu má Británia opustiť európsky blok 31. októbra, teda budúci štvrtok. Johnson však už požiadal Európsku úniu o odklad toho dátumu.

Vodca opozičných labouristov Jeremy Corbyn v piatok BBC povedal, že labouristi nebudú stáť predčasným voľbám v ceste. Musí však byť podľa neho jasné, že Británia neodíde z EÚ bez dohody.

To je podľa britskej opozície teraz možné prijatím odkladu, ktorý by mala únijná dvadsaťsedmička Londýnu ponúknuť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.