Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.11.2019, 20:35 Aktualizované dňa 10.11.2019 o 21:17

Voľby v Španielsku vyhrali socialisti. Výrazne posilnila krajná pravica

Druhí skončili podľa odhadov ľudovci, ktorí by mohli získať takmer o polovicu viac kresiel, ako mali doteraz.

Voľby v Španielsku vyhrali socialisti. Výrazne posilnila krajná pravica
Zdroj: Reuters

Podľa prieskumov medzi voličmi pri volebných miestnostiach zvíťazila v dnešných parlamentných voľbách v Španielsku podľa očakávaní vládna socialistická strana.

Oproti posledným voľbách v apríli však stratila niekoľko kresiel v dolnej komore. Viac hlasov podľa sondáže medzi voličmi získal pravicový blok, ani on však nebude mať väčšinu 176 kresiel vo 350-člennom Kongrese poslancov.

Sondáž spoločnosti GAD3 aj denníka La Razón zatiaľ potvrdzuje predpoklady výrazného posilnenia pravice, vrátane krajne pravicovej strany Vox, ktorá sa asi stane treťou najsilnejšou stranou.

GAD3 predpovedá víťazným socialistom 114 až 119 kresiel, zatiaľ čo doteraz ich mali 123, a Ľudová strana (PP) by mohla obsadiť 85 až 90 poslaneckých mandátov, zatiaľ čo doteraz ich mali 66.

Vox môže viac než zdvojnásobiť počet kresiel z terajších 24 a môže byť tretia najsilnejšou stranou s 56 až 59 kreslami. Pravicový blok tak bude mať podľa prvých odhadov medzi 155 až 164 poslancami, ľavicový medzi 147 až 156.

Veľkú stratu podľa očakávaní utrpela zrejme stredopravá strana Ciudadanos, ktorá sa prepadla z 57 kresiel až na 14 či 15. Druhá najsilnejšia ľavicová aliancia Unidas Podemos tiež najskôr stratila, a to zo 42 na 30 až 34 mandátov.

Na opakovaní volieb tak zdá sa prekonal úradujúci premiér Pedro Sánchez, ktorý sa po aprílových voľbách nedokázal dohovoriť s ďalšou stranou na podpore pre dôveru v dolnej komore.

Teraz bude záležať na kráľovi Felipem VI., ktorý po stretnutiach s lídrami parlamentných strán rozhodne, koho navrhne na premiéra. Ten potom musí získať dôveru v parlamente.

Prvé odhady tiež ukazujú, že sa príliš nezmení postavenie katalánskych separatistických strán v dolnej komore španielskeho parlamentu. Najviac kresiel z nich získa pravdepodobne opäť Republikánska ľavica Katalánska (ERC), ktorej líder Oriol Junqueras je už dva roky vo väzení za protiústavné referendum o nezávislosti a minulý mesiac dostal trest 13 rokov.

Novo sa však do španielskeho parlamentu zrejme dostane radikálne ľavicová katalánska strana separatistov nazvaná Kandidátka ľudovej jednoty (CUP), ktorá by mohla získať troch až štyroch poslancov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.