Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.11.2019, 19:17

Yovanovitchová sa dostala do sporu s Trumpom. Myslím, že cieľom je zastrašovanie, reagovala na jeho tweet

Yovanovitchová vypovedala v kauze údajných pokusov Trumpa získať na Ukrajine podporu pre svoje znovuzvolenie.

Yovanovitchová sa dostala do sporu s Trumpom. Myslím, že cieľom je zastrašovanie, reagovala na jeho tweet
Zdroj: Reuters

Do priameho konfliktu s prezidentom Donaldom Trumpom sa dnes pri vypočutí v americkom Kongrese dostala bývalá veľvyslankyňa USA v Kyjeve Marie Yovanovitchová, ktorá vypovedala v kauze údajných pokusov šéfa Bieleho domu získať na Ukrajine podporu pre svoje znovuzvolenie.

Prezident počas vypočutia výpoveď diplomatky na twitteri pohoršene komentoval. Trump v máji Yovanovitchovú z veľvyslaneckého postu odvolal, pretože nebola ochotná podriadiť sa "paralelnej diplomacii", ktorú voči Ukrajine uplatňoval Trumpov právnik Rudy Giuliani.

Cieľom bolo získať kompromitujúce informácie na Trumpovho pravdepodobného demokratického protikandidáta v najbližších prezidentských voľbách Joea Bidena.

"Nech išla Marie Yovanovitchová kamkoľvek, dopadlo to zle," napísal prezident na twitteri. "Menovať veľvyslanca je absolútnym právom prezidenta," hájil odvolanie veľvyslankyne Trump.

Jeho komentár vyvolal kritické pripomienky členov snemovne výboru pre kontrolu spravodajských služieb, kde Yovanovitchová vypovedala.

​Kriticky sa ale ozvali aj niektorí republikánski kongresmani a dokonca aj televízia Fox News, zvyčajne verná prezidentovi. Podľa jej komentátorov je Yovanovitchová dôvernou svedkyňou a Trumpov tweet bol nerozumný.

Dramatická situácia pri vypočutí vznikla, keď šéf výboru Adam Schiff Yovanovitchovej Trumpov príspevok na twitteri prečítal a vyzval ju na reakciu.

"Nemôžem sa vysloviť k prezidentovým zámerom, ale myslím, že cieľom je zastrašovanie," povedala diplomatka. "Niektorí z nás toto zastrašovanie berú naozaj veľmi vážne," odvetil Schiff.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.