Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2019, 19:22

Veľvyslanca vykázali z afrického štátu. Údajne príliš zasahoval do vnútorných záležitostí

Západoafrický štát Benin bol dlho vzorom demokracie. Od kontroverzných parlamentných volieb sa však zmieta v politickej kríze.

Veľvyslanca vykázali z afrického štátu. Údajne príliš zasahoval do vnútorných záležitostí
Zdroj: Reuters

Západoafrický štát Benin vykázal z krajiny veľvyslanca Európskej únie s odôvodnením, že sa údajne vmiešaval do vnútorných záležitostí Beninu. Informovala o tom v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaného vysokopostaveného beninského diplomata.

Podľa tohto zdroja veľvyslanec EÚ Oliver Nette "príliš zasahoval do vnútorných záležitostí" Beninu a "neustále vyzýval občiansku spoločnosť, aby protestovala proti vláde".

Zdroj uviedol, že beninský minister zahraničných vecí opakovane nemeckého diplomata varoval pred jeho "excesmi" a krajinu musí opustiť do prvého decembra.

Hovorkyňa EÚ v Bruseli rozhodnutie o vyhostení veľvyslanca potvrdila a uviedla, že beninskí predstavitelia euroblok o tomto rozhodnutí informovali 20. novembra.

"Nič nemôže ospravedlniť takéto opatrenie vo všeobecne dobrých vzťahoch, ktoré doteraz existovali medzi EÚ a Beninom. Našich partnerov v Benine sme požiadali o okamžité objasnenie konkrétnych dôvodov ich rozhodnutia, zatiaľ sme ich však nedostali," dodala.

Malý západoafrický štát Benin bol dlho vzorom demokracie. Od kontroverzných parlamentných volieb v apríli sa však krajina zmieta v politickej kríze, ktorá vyvolala masové protesty.

EÚ je pre Benin hlavným finančným zdrojom a krajine poskytla stovky miliónov eur na pomoc pri rozvoji dobrej verejnej správy, poľnohospodárstva a prístupu k elektrine.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.