Reuters
StoryEditor

Irán je rozhorčený po kritike troch západných krajín

06.12.2019, 06:04
Autor:
TASRTASR
Irán označil list veľvyslancov za "zúfalú lož, ktorá zakrýva ich úbohú neschopnosť splniť minimum ich vlastných povinností."

Irán vyjadril rozhorčenie nad listom, ktorým veľvyslanci Británie, Francúzska a Nemecka upozorňujú Bezpečnostnú radu OSN, že aktivity Iránu zamerané na vývoj balistických striel schopných niesť jadrové zbrane sú proti rezolúcii OSN vyzývajúcej Teherán, aby nepodnikal činnosti súvisiace s takýmito raketami.

Informovala o tom v piatok agentúra Reuters.

Veľvyslanci trojice európskych krajín pri OSN zaslali v tejto veci generálnemu tajomníkovi svetovej organizácie Antóniovi Guterresovi list, ktorý zverejnili v stredu.

Irán je odhodlaný pokračovať

Irán tento list v noci na piatok označil za "zúfalú lož, ktorá zakrýva ich úbohú neschopnosť splniť minimum ich vlastných povinností." Uvádza sa to v tvíte ministra zahraničných vecí Mohammada Džaváda Zarífa.

Iránsky veľvyslanec pri OSN v odpovedi na list vytkol zástupcom troch európskych štátov, že používajú "nespoľahlivé zdroje" a svoje "zastarané správy" stavajú na zavádzajúcich argumentoch.

"Irán je odhodlaný pokračovať vo svojich činnostiach týkajúcich sa balistických rakiet a nosičov, ktoré sú v súlade s medzinárodným právom. a v rámci svojich základných práv," uviedol list.

Irán vždy odmieta tvrdenia, že má plány na vývoj jadrových rakiet. Vyhlasuje, že jeho jadrový program je určený iba na mierovú výrobu energie a na lekárske účely.

V rozpore s OSN

Veľvyslanci troch európskych krajín vo svojom liste vyzývajú generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby vo svojej najbližšej správe o Iráne Bezpečnostnú radu OSN informoval, že iránske aktivity týkajúce sa balistických striel sú "v rozpore" s požiadavkou rezolúcie, ktorou BR OSN odobrila tzv. jadrovú dohodu Teheránu s veľmocami z roku 2015.

List uvádza príklad iránskej rakety "technicky schopnej niesť jadrovú zbraň". Podľa európskych krajín Irán okrem toho pokračuje v šírení balistickej raketovej technológie v regióne, čím tiež porušuje rezolúciu BR OSN.

Bezpečnostná rada OSN má 19. decembra na programe rozhovory o plnení rezolúcie z roku 2015, ktorú prijala na podporu jadrovej dohody.

Počas vlaňajšieho takéhoto stretnutia minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo apeloval na BR OSN, aby znova zakázala Iránu balistické strely schopné niesť nukleárne zbrane a aby zachovala zbrojné embargo, ktoré by na základe jadrovej dohody malo byť zrušené v roku 2020.

Spojené štáty odstúpili od jadrovej dohody v máji 2018, odkedy voči Iránu opätovne zaviedli prísne sankcie. Dohodu sa však ďalší piati signatári - Čína, Británia, Francúzsko, Nemecko a Rusko - snažia zachrániť.

01 - Modified: 2024-01-14 22:57:33 - Feat.: - Title: Severná Kórea potvrdila, že vykonala test nadzvukovej strely stredného až dlhého doletu 02 - Modified: 2024-01-14 07:00:01 - Feat.: - Title: Severná Kórea odpálila do Japonského mora balistickú strelu, prvýkrát od 18. decembra 03 - Modified: 2023-12-19 06:23:05 - Feat.: - Title: Skúšobnému odpáleniu strely Hwasong-18 sa prizeral Kim Čong-un osobne 04 - Modified: 2023-12-18 06:10:16 - Feat.: - Title: KĽDR opálila tento rok už piatu balistickú raketu. Dopadla do Japonského mora 05 - Modified: 2023-11-19 10:28:41 - Feat.: - Title: Francúzsko úspešne otestovalo balistickú raketu M51.3
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
18. apríl 2024 15:07